E bllokuar nga dëbora/ Zjarrfikësit transportojnë në spital vajzën e sëmurë në Gjirokastër

Reshjet e dendura të dëborës të shoqëruara me bllokime rrugësh kanë penguar edhe ofrimin e shërbimit mjekësor në zonat rurale të vendit. Në Gjirokastër ka qenë një familje e cila ka kërkuar ndihmë pasi një vajzë e mitur kishte shfaqur probleme shëndetësore. Ofrimi i ndihmës shëndetësore me autoambulancë apo transportimi drejt spitalit pamundësoheshin për shkak të bllokimit të rrugës nga dëbora.

Sipas familjarëve, Vanesa Mele kishte temperaturë të lartë dhe nevojitej dërgimi me urgjencë në spital. Është dashur ndërhyrja e shërbimit zjarrfikës të cilët mbërritën në fshatin Kolonjë dhe transportuan vajzën e mitur në drejtim të spitalit të Gjirokastrës.

Share With:128 Views