Ekspertiza zbulon pse Rexhina Debrova humbi jetën menjëherë pas lindjes

Embolia amniotike, një komplikacion i rrallë gjatë lindjes, është konfirmuar nga ekspertiza mjekoligjore si shkaku i humbjes së jetës së 25 vjeçares Rexhina Debrova, e cila vd iq pasi solli në jetë fëmijën e saj të parë në maternitetin e Elbasanit.

Rreth një muaj nga ngjarja e rëndë në maternitetin e Elbasanit ku 25-vjeçarja Rexhina Debrova ndërroi jetë pasi lindi fëmijën e parë, ekspertiza mjekoligjore thotë se shkak u bë një komplikacion i rrallë gjatë lindjes.

Mjeku ligjor, Admir Sinamati, pas ekspertizës ka arritur në përfundimin se shkaku i humbjes së shtetases Rexhina Debrova ka qenë embolia amniotike.

Një embolizëm amniotik i lëngjeve është një emergjencë e rrallë në lindje (obstetrike) në të cilën lëngu amniotik hyn në rrjedhën e gjakut të nënës për të shkaktuar një reagim serioz.

Ky reagim pastaj rezulton në kolapsin kardio-frymëmarrës dhe gjakderdhja masive (koagulopatia).

Nga ekspertiza mjeko-ligjore të kryer në trupin vikti mës, rezultoi se gjithçka ka ndodhur për shkak të mpiksjes së gjakut.

Eksperti vlerëson se nga ekzaminimi mikroskopik i organeve u konstatua se prania e reaksionit eosinofilik në organe dhe edeme pulmonare akute.

Me herët edhe spitali i Elbasanit tha se shkak për ngjarjen e rëndë u bë  mpiksja e gjakut, por familjarët e 25-vjeçares akuzuan mjekët për pakujdesi.

Për rastin, policia arr estoi kardiologun Mehmet Ibaj dhe reanimatorin Niko Thana, të cilët u liruan në Gykatë me masën “detyrim paraqitje”.

Share With:296 Views