Foto/ Alvini 11-vjeçar nxirret jashtë kampit Al-Hol

Alvin Berisha, 11-vjeçari shqiptar tashmë është nxjerrë jashtë kampit Al-Hol të Sirisë. Televizioni Klan ka siguruar ekskluzivisht fotot e tij, në një vend të sigurt jashtë kampit, në pritje për t’u bashkuar me familjen e tij.

Ka ende pak detaje për operacionin e shpëtimit të Alvinit nga kampi, por aktualisht ai ndodhet ende në qytezën Erbril të Sirisë, në një bazë të sigurt nën kujdesin e organizatave ndërkombëtare.

Alvin Berisha qëndronte në kampin Al Hol që prej 14 Marsit 2019 pas shtrimit ne një spital në rajonin Hasakah të Sirisë për shkak të plagosjes në këmbë nga një shpërthim ku humbi nënën.

Rasti i tij u bë i famshëm pas publikimit nga emisioni investigativ “Le Iene”. Burime të Televizionit Klan thanë se për shpëtimin e tij janë angazhuar autoritetet kurde dhe ato italiane.

Shpëtimi i Alvinit u përshëndet edhe nga Instituti i Kosovës Për Studime Ndërkombëtare.

Share With:120 Views