Kek me mollë dhe çokokrem për mëngjeset e fëmijëve tuaj

Doni t’i surprizoni fëmijët dhe familjen në ditët e pushimit me receta të reja dhe të shijshme? Me ju kemi vendosur që sot të ndajmë recetën e kekut me mollë dhe çokokrem. E veçanta e tij qëndron në faktin se mollët nuk do të priten në copa të vogla, por do të vendosen ashtu siç janë.

Puna më e madhe e recetës është pastrimi i mollëve dhe heqja e farave, pa e cënuar formën e frutit. Më pas ​​duhet t’i piqni për 15 minuta dhe të merreni me brumin e kekut. Mollët do të mbushen me Nutella dhe lajthi të copëtuara. Nëse nuk ju gjenden lajthitë, mund të përdorni arrat.

Përbërësit:

 • 8 mollë
 • 3 lugë lëng limoni
 • 100 gr çokollatë fondente
 • 2 gota miell
 • 1 lugë gjelle pluhur kakao
 • 2 lugë gjelle pluhur për pjekje
 • 1/2 lugë çaji kripë
 • 3/4 filxhani gjalpë pa kripë
 • 3/4 filxhani sheqer kaf
 • 4 vezë
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • 1 filxhan Nutella
 • 1/2 filxhani lajthi të copëtuara
 • 1 lugë sheqer pluhur

Përgatitja:

 • Ngroheni furrën në 180 gradë celsius.
 • Lani mollët, i qëroni dhe i hiqni me shumë kujdes farat. (pa i prerë në copa, pasi duhet të ruajnë formën)
 • I vendosni ato në një enë për t’i pjekur rreth 15 minuta në furrë, me lëng limoni përsipër. Më pas i largoni nga furra dhe i lini të ftohen.
 • Shkrini çokollatën në mikrovalë. E largoni më pas nga nxehtësia dhe lëreni mënjanë.
 • Lyeni me gjalpë dhe spërkasni me miell tavën ku do të piqni kekun.
 • Në një tas të veçantë përzieni së bashku miellin, pluhurin e kakaos, pluhurin e pjekjes dhe kripën.
 • Shtoni vezët dhe ekstraktin e vaniljes duke përzier herë pas here.
 • Hidhni më pas dhe çokollatën e shkrirë.
 • Shtoni lajthi dhe i lini të kombinohen.
 • Përhapeni masën e përftuar në enë. Shtroni mollët e mbushura me Nutella dhe lajthi. (përdorni një lugë të vogël për të mbushur mollët me përzierjen Nutella-lajthi).
 • Vendoseni në furrë. Pas 40 minutash e hiqni nga furra dhe e shërbeni me pak sheqer pluhur, pasi të jetë ftohur. Shije

 

Share With:634 Views