3 metoda që kurojnë infeksionin e bajameve në shtëpi

Bajamet e inflamuara apo të qelbëzuara janë një nga shenjat më problematik,.ke të ftohjes ! Për këtë problem nuk ka asnjë zgjidhje magjike, por ju duhet të bëni një sërë gjërash për të ndihmuar në qetësimin e dhimbjes! Këto të fundit japin temperaturë, ndaj do të ishte mirë të bënit gjithçka keni në dorë për t’i kuruar brenda pak ditëve

1. Mjalti
Shpesh herë, laringiti shoqërohet me dhimbje e fytit. Qendra Mjekësore e Universitetit të Marylandit rekomandon konsumin e mjaltit disa herë në ditë.

2. Ujë i kripur. Për të ndihmuar në eleminimin e çdo bakteri që mund të jetë shkaktari i laringit, ËebMD rekomandon gargarën me ujë të kripur. Përzieni 1/4 deri 1/2 lugë çaji kripë në një gotë me ujë të ngrohtë.

3. Hudhër
Hudhra përmban substanca azotike, kalium, selen, kalcium, magnez, acid sulfurik dhe fosforik, vitamina C, D, B, më shumë se 400 përbërës mineralë të ndryshëm duke përfshirë këtu antioksiduesit, të cilët gëzojnë një sërë vetish pozitive terapeutike Ju mund të përtypni një thelp hudhër në mënyrë që të aktivizoni enzimën allicin!

Share With:
Translate »
22 Views