Çfarë duhet të bëni kur keni dhimbje të ndjeshme të shpinës gjatë shtatzënisë

Përplasja e bebes me barkun rritet çdo ditë, por forma juaj e re e trupit shpesh sjellin dhimbje të reja – veçanërisht në shpinë.

“Trupi i një gruaje është në një gjendje të ndryshueshme në vazhdimësi gjatë shtatëzanisë dhe shpina nuk është përjashtim,” thotë Dr. Neel Anand, profesor i kirurgjisë ortopedike dhe drejtor i kirurgjisë së traumës kurrizore në Los Angeles për WebMD.

Ndërsa qendra juaj e gravitetit zhvendoset, trupi juaj kompenson duke u mbështetur direkt prapa, duke rritur lakoren natyrale të shpinës tuaj, e cila mund të çojë në dhimbje shpine përcjell Gazeta Shneta.

Ndërsa është e zakonshme që nga 50% – 70% e të gjitha grave kanë dhimbje shpine në një moment gjatë shtatëzanisë.

Andaj, lehtësoni dhimbjen me këto këshilla të thjeshta:

– Qëndroni drejt

Kjo tingëllon si një zgjidhje e thjeshtë dhe e dukshme, por mund të bëhet më e vështirë pasi përparon shtatzënia, thotë Dr. Anand.

Për të stërvitur muskujt e shpinës, uluni drejt e në një karrige me duar në kofshët dhe shpatullat poshtë.

Tërhiqni shpatullat prapa, dhe mbajini për 5 sekonda. Përsëriteni këtë tre ose katër herë në ditë për të përsosur pozicionin tuaj dhe për të ndihmuar në lehtësimin e presionit në shpinë në pjesën e ulët.

– Hidhuni në pishinë, liqen ose shkoni për një shëtitje

“Ushtrimi mund të jetë një nga mënyrat më të mira për të lehtësuar dhimbjet e shpinës gjatë shtatëzanisë, sepse forcon muskujt dhe rrit fleksibilitetin, kështu që muskujt tuaj kurrizorë do të jenë më të gatshëm të marrin përsipër çfarëdo ndryshimi që do vijë,” thotë Dr. Anand.

Ecja, noti ose përdorimi i një biçiklete të palëvizshme janë të gjitha opsionet e shkëlqyera me ndikim kur keni një fëmijë në bark.

Share With:
Translate »
198 Views