Çfarë duhet të dini në lidhje me migrenën gjatë shtatzanisë

Nëse keni pasur ndonjëherë migrenë, jue dini sesa dobësuese mund të jetë. Fatkeqësisht, migrena mund të godasë në shtatzani  edhe nëse nuk keni pasur kurrë një migrenë më parë dhe ato mund të ndodhin më shpesh te gratë që kanë pasur më herët.

Simptomat e migrenës mund të përfshijnë dhimbje të lëkundshme të kokës, të përziera, të vjella dhe ndjeshmëri ndaj dritës dhe zërit, transmeton Gazeta Shneta.

Disa njerëz përjetojnë një armosferë, që do të thotë se shohin ndjezje të dritës, linja zigzag ose drita shndritëse para fillimit të dhimbjes së kokës.

Disa përjetojnë humbje të përkohshme të shikimit ose kanë shohin njolla të verdha. Shkencëtarët kanë zbuluar se migrena shpesh shkaktohet nga gjëra të caktuara, megjithëse shkaktuesit nuk janë të njejtë për të  gjithë.

Çfarë duhet të hani kur vuani nga migrena?

Dajth, verë të kuqe, fiq, peshk, çokollatë, mish që përmbajnë nitrate, qepë, arra, gjalpë badiava, produkte të qumështit dhe ushqime të përmbajnë kafeinë.

Aktiviteti hormonal: Shtatzania, pilulat për kontrollin e lindjes, periudhat menstruale

Nëse keni migrenë, shtrihuni në një dhomë të errët dhe të qetë me një leckë të lëzetshme në kokë. Është në rregull që të merrni acetaminofen, por të qëndroni larg nga ibuprofen dhe ilaçe të tjera anti-inflamatore jostoidale.

Migrena zakonisht largohet brenda disa orësh megjithëse disa zgjasin dy ose tre ditë.

Share With:120 Views