Covid i merr jetën në moshën 30-vjeçare piktorit të njohur shqiptar, babai me postim prekës: Ti ishe dielli i shtëpisë, t’u shuan ëndërrat…

Ka ndërruar jetë në moshë të re piktori i njohur Kristi Baba. Piktori ka ndërruar jetë si pasojë e Covid-19 në moshën 30-vjeçare.

Lajmin e hidhur e ka bërë me dije babai i piktorit me anë të një postimi në rrjetet sociale.

“Me hidherim te thelle dhe dhimbje te madhe ju njoftojme se djali yne i vetem Kristi Baba piktor u nda nga jeta ne moshen 30 vjecare ne lulen e rinise duke mos e fituar  betejen me covidin. Ti per ne ishe jeta dielli ishe ajri ishe drita e shtepise . Tu shuan gjithe enndrrat  e tua dhe perkushtimi qe kishe per artin dhe po pregatiteshe per ekspozite ne nentor  qe qe nuk ja arrite. Gjithe endrrat tua u prene ne mes. Biri yne pushofsh ne paqe !  Qofte i parajses!  Drite i paste shpirti!

Ceremonia mortore do te zhvillohet  neser me dt. 15.10.2021 nga ora 10 deri 12 ne hollin e  hotel internaciona”shkruan babai i 30-vjeçarit.

Kristi Baba pati hapur dhe një ekspozitë personale me një koleksion punimesh grafike dhe piktura. AI ka marrë pjesë në disa ekspozita kolektive si, në galerinë FAB dhe në Muzeun Historik Kombëtar.

Share With:
Translate »
23 Views