Flutura Açka tregon për fëmijërinë e të birit: Jetova në Shqipëri për t’i mësuar shqipen

E ftuar në emisionin “Historia ime” në Tv Klan ka qenë shkrimtarja e njohur Flutura Açka e cila do jetë dhe deputete e parlamentit së shpejti. Ajo ka folur gjatë si rrallë herë në këtë intervistë ku tregoi më shumë për jetën e saj personale dhe profesionale. Në një moment u ndal dhe tek fëmijëria e djalit të saj të ndjerë dhe tregon se për një kohë të gjatë ka jetuar në Shqipëri me djalin për t’i mësuar shqipen, pasi bashkëshorti i saj është holandez dhe jetonte në Holandë.

 

Flutura Açka: Në ato vite më është dashur që djalin ta mbaj në Shqipëri, sepse e kisha shumë problem që ai të mos e fliste shqipen.

Mirela Milori: Kur erdhi në jetë djali?

Flutura Açka: Ka qenë viti 2000, djali në 24 Maj tani do të mbushte 21 vite.

Shkrimtarja ka treguar se djalin e ka lindur në Holandë dhe se ka rritur një djalë shumë të mbarë, ishte shumë i urtë dhe i qetë. Kur lindi kishte dy sy të mëdhenj dhe mamia që e priti në jetë, i tha që do bëhet një djalë shumë i hijshëm. Ajo filloi të jetonte në Shqipëri me djalin sepse dëshironte që t’i mësonte shqipen.

Flutura Açka: Ne shkonim shpesh në Holandë gjatë pushimeve ose vinte Riçardi. Pushimet verore kanë qenë shumë të gjata, në Holandë udhëtoja shumë shpesh.  Jerin fliste shumë mirë shqip, shkruante shqip dhe artikulonte shqip shumë mirë. Unë kam komunikuar me të vetëm shqip.

Mirela Milori: E respektoj shumë këtë gjë tënden. Përpjekja ime e vazhdueshme me djalin tim, është ta bëj këtë, nuk i kam mësuar dot të lexojë dhe të shkruajë, unë flas shqip, por ai më flet anglisht, por ai kupton vetëm gjuhën e nënës, Gjuhën Shqipe, po të flasin të tjerët ai nuk kupton.

Flutura Açka: Unë doja që ai të lexonte veprat e mia nga origjinali, do vinte një ditë që do përktheheshin, por doja që të më lexonte mua, të më ndjente shqip. Sepse sado që ta përkthesh, prapë së prapi kurrë nuk mund ta japësh emocionin siç është. Fiksimi pas kësaj gjëje, djali i një shkrimtare që shkruan shqip, të mos lexojë nënën e tij, këtë gjë nuk ia pranoja vetes time.

Mirela Milori: Çfarë talenti kishte djali?

Flutura Açka: Unë një pjesë të djalit e kam njohur, pasi ai iku. Mënyrën e tij të artikularit e kisha parë, por esetë e tij të shkollës nuk më kishin rënë në dorë. Ishte tejet modest dhe i tërhequr, në promovimet e mia nuk ka qenë kurrë. Ai më shumë është shfaqur pasi më ka ikur në jetën time sesa më përpara. Ishte shumë i kujdesshëm, thoshte mami unë dhe babi jemi vetëm prapavija jonë, ti ke jetën tënde, na mbaj larg. Ka qenë një djalë modest, por me kokën plot.

Share With:
Translate »
61 Views