Gruaja shtatzënë lind në avion, Wizz Air detyrohet të devijojë fluturimin!

Një mjek britanik ka përshkruar momentin kur ndihmoi një grua të lindte ndërsa ishte 35,000 metra në ajër në një avion pasagjerësh. 28-vjeçari po fluturonte me një grup shokësh, të cilët ishin të gjithë rastësisht mjekë, kur papritmas në fluturim po kërkohej ndihmë. Duke folur për Sky’s The UK Tonight, Dr Khan tha se të gjithë miqtë e tij dolën vullnetarë kur ekuipazhi i fluturimit thirri një mjek në bord.

Dr Khan tha: “Ne kishim nevojë për disa pajisje të thjeshta si peshqirë për të tharë foshnjën sapo të dalë dhe ta mbështillnin për ta mbajtur atë të ngrohtë. Jo shumë linja ajrore janë të përgatitura që një lindje të ndodhë në ajër”.

Një studim i vitit 2019 i publikuar në Shoqërinë Ndërkombëtare të Mjekësisë së Udhëtimit tha se kishte vetëm 74 foshnja të lindura në fluturime komerciale midis 1929 dhe 2018, 71 prej të cilëve i mbijetuan lindjes, citon Sky News. Avioni i Wizz Air u detyrua të devijonte për në Italinë jugore në gjysmë të rrugës së fluturimit, në mënyrë që nëna dhe foshnja të merrnin kujdesin e duhur. Më vonë ai u informua dhe kuptoi se vajza e lindur ishte në gjendje të mirë shëndetësore. Kur u pyet nëse, nëse foshnja do të kishte qenë djalë, do të kishte dashur që t’i vihej emri i tij, Dr Hassan qeshi dhe tha: “Do të kishte qenë një shenjë e mirë”.

Share With:
Translate »
27 Views