Hapat që duhet ndjekur për një shtatzëni të shëndetshme nëntë mujore, ja çfarë duhet të keni kujdes

Nuk ka shumë rregulla të vështira dhe të shpejta në lidhje me atë se çfarë nuk duhet të bëni gjatë shtatëzanisë tuaj, përtej abstenimit nga alkooli dhe drogës, natyrisht.

Por për shkak se shëndeti dhe siguria e foshnjës tuaj në rritje është thelbësore, këtu është një listë me gjëra që nuk duhet ti bëni gjatë shtatëzanisë, shkruan Healthline përcjell Gazeta Shneta.

Gjatë shtatëzanisë, duhet të shmangni:

Mishi i papërpunuar dhe butakët, ushqim deti të papjekur duke përfshirë guacka deti dhe midhje.

Gjithashtu shmangni mishin e viçit të papjekur. Këto mund të ndoten me toksoplazmozë ose salmonelë.

Peshq me nivele të larta të merkurit, përfshirë peshq të tillë si skumbri, peshk shpatë dhe peshk deti.

Vezë të papërpunuara, djathra të butë, qumështin i cili mund të jetë i papasterizuar;

Ndër të tjera, mos e pikturoni/ ngjyrosni dhomën e fëmijës tuaj. Nuk ka asnjë mënyrë për të matur toksicitetin nga ekspozimi i vërtetë ndaj bojës, kështu që kjo rekomandim bazohet në mundësinë e toksicitetit.

Mos e teproni me kafeinën: është një stimulues dhe diuretik që do të thotë të pini disa gota kafeje të zakonshme çdo ditë do të rrisin presionin e gjakut, rrahjen e zemrës dhe numrin e udhëtimeve që bëni në banjë.

Vetëm mos harroni se kafeina nuk është vetëm në çaj dhe kafe. Do ta gjeni atë dhe në çokollatë, pije dhe madje edhe barna pa recetë.

Share With:
Translate »
155 Views