Kur mund të bëni dush pas lindjes së fëmijës, pyetjet më të shpeshta konfuze të nënave

Ju mund të bëni një dush pas lindjes së fëmijës, por shumë ofrues të kujdesit shëndetësor mund t’ju thonë të prisni disa javë përpara se të vendoseni për larjen e parë pas lindjes.

Në përgjithësi, është më mirë të prisni të paktën katër javë përpara se të bëni banjën tuaj të parë pas lindjes, shkruan Baby Center transmeton Gazeta Shneta.

Në ato javët e para pas lindjes, qafa e mitrës është ende e zgjeruar, pavarësisht nëse keni pasur një lindje vaginale apo një prerje cezariane.

Ekziston një teori – megjithëse asnjë hulumtim nuk e ka konfirmuar këtë – që uji i vaskës mund të hyjë në mitër, të lejon depërtimin e baktereve dhe të shkaktojë një infeksion.

Përveç kësaj, nëse keni pasur ndonjë çarje perineale ose një epiziotomi gjatë lindjes së fëmijës, zhytja në vaskë për periudha të gjata kohore mund të kontribuojë në prishjen e plagës.

Ju gjithashtu do të dëshironi të prisni për të paktën katër deri në gjashtë javë për të bërë një dush nëse keni lindur me prerje cezariane – zhytja e mbresë cezariane në ujë mund të çojë në një infeksion në vendin e prerjes.

Përdorni ujë të ngrohtë dhe sapun të butë dhe pastroni butësisht trupin tuaj pa e pastruar shumë fort në vendin e prerjes cezariane ose rreth rajonit të legenit.

Një banjë ulur, e cila përfshin njomjen e zonës suaj të legenit me ujë të ngrohtë për të nxitur shërimin, është në rregull që nga fillimi. Kjo është zakonisht për shkak se ky lloj “banjoje” merret në periudha më të shkurtra kohore (dhjetë minuta, deri në katër herë në ditë), duke përdorur vetëm dy deri në tre inç ujë të vakët.

 

Share With:
Translate »
34 Views