Njihuni me 9 fëmijët mrekulli, gjeni të epokës sonë! Njëri kreu operacionin e parë në moshën 7-vjeçare

Disa njerëz janë vërtet të jashtëzakonshëm dhe e tregojnë atë që në moshë të re.

Në fushën e shkencës, artit dhe sportit, fëmijët dallohen sepse mund të arrijnë pikësynime që janë të pamundura për dikë në moshën e tyre. Këto arritje zakonisht lidhen me shkallën e lartë të inteligjencës, e cila i lejon ata t’i afrohen me maturi një disipline që u intereson. Këta fëmijë na kanë befasuar me kapacitetin e tyre fantastik dhe dedikimin që kanë ndaj pasioneve të tyre.

Historia na ka dhënë qindra shembuj të fëmijëve mrekulli. Wolfgang Amadeus Mozart kompozoi pjesë muzikore që në moshën 5-vjeçare dhe në të njëjtën moshë ai u bë i njohur si interpretues muzikor. Në moshën 5-vjeçare, Lope de Vega mund të lexonte në spanjisht dhe latinisht. Në moshën 12-vjeçare, ai shkroi komedinë e tij të parë (gjatë jetës së tij, ai do të shkruante rreth 1500 komedi). Ka shumë shembuj të tjerë (si Arthur Rimbaud, Blaise Pascal dhe Gustav Mahler), por në këtë artikull, ne do të përqendrohemi në rastet më afër kohës sonë.

Bright Side dëshiron të ndajë historitë e 9 fëmijëve të mrekullueshëm që arritën të shkëlqejnë në degë të ndryshme të artit, kërkimit dhe sportit që në moshë shumë të re. Disa janë tashmë të rritur, të tjerë ende adoleshentë dhe disa prej tyre fëmijë. Megjithatë, të gjithë kanë një gjë të përbashkët: ata janë qenie të jashtëzakonshme dhe gjeni të vërtetë.

Jacob Barnett

Pacific Standard

Rasti i Jacob Barnett (i lindur në 1998) është unik sepse gjenialiteti i tij bashkëjeton me autizmin. Në moshën 2-vjeçare, mjekët u thanë prindërve të tij se ai nuk do të mund të lexonte dhe mund të mos ishte në gjendje të fliste. Por në vend të kësaj, kur foli përsëri, ai ishte në gjendje të fliste 4 gjuhë.

Jacob filloi të ndiqte leksione fizike në Universitetin e Indianës në moshën 8-vjeçare. Një vit më vonë ai zgjeroi fushën e relativitetit të Ajnshtajnit, e cila u vu re nga ekspertët si novator. Në moshën 12-vjeçare ai shkroi punimin e tij të parë fizik dhe u bë studiuesi më i ri që u pranua në Waterloo, Instituti Perimeter i Ontarios për Fizikën Teorike në moshën 15-vjeçare.

Akrit Jaswal

Akrit Jaswal became the world's youngest surgeon at 7 and has a 146 IQ

Akrit Jaswal (lindur në 1993) ishte një fëmijë jashtëzakonisht i talentuar në të gjitha nivelet. Ai hodhi hapat e parë vetëm 10 muaj pas lindjes. Në moshën 2-vjeçare, ai mund të lexonte dhe të shkruante. Në moshën 5-vjeçare, ai po lexonte dramat e Shekspirit në anglisht. Megjithatë, gjëja më fantastike ishte pasioni i tij për mjekësinë, gjë që e bëri atë të kryente ndërhyrjen e parë kirurgjikale në moshën 7-vjeçare pa marrë asnjë trajnim akademik.

Rasti i Jaswal u bë i njohur brenda komunitetit të tij dhe menjëherë pas kësaj, në moshën 11-vjeçare, ai filloi të studionte në një universitet. IQ-ja e tij e vlerësuar është 146.

Onafujiri Remet

Meet Fuji, the 3-year-old photographer | CNN

Onafujiri Remet lindi në vitin 2010 dhe është një fëmijë mrekulli në fushën e artit. Ai ka lindur në Nigeri dhe ishte vetëm 3 vjeç kur filloi të fotografonte rrugët e  Lagos. Ai arriti të bënte ekspozitën e tij të parë fotografike para se të mbushte 4-vjeç. Djali vjen nga një familje artistësh. Babai i tij është gjithashtu një fotograf, një dizajner grafik dhe ka qenë një promovues i madh i zhvillimit artistik të Onafujirit.

Dakota Fanning

Twilight': Dakota Fanning Once Revealed Her Close Friends 'Forget I'm Even  in the Movies'

Dakota Fanning njihet në mbarë botën si aktore dhe modele. Por karriera e saj filloi herët. Ajo ishte vërtet e pjekur si fëmijë dhe ishte në gjendje të kryente biseda të plota në moshën 5-vjeçare. Nëna e saj e regjistroi atë në një kurs drame. Dhe ajo nuk gaboi. Në moshën 7-vjeçare, Dakota u nominua për çmimin e Screen Actors Guild për aktoren më të mirë dytësore për rolin e saj në “My Name is Sam”, duke e bërë atë aktoren më të re që ka marrë një nominim në atë kategori.

Në vetëm 25 vjeç, Dakota tashmë ka fituar dhjetëra çmime dhe nominime për punën e saj. Ajo ka luajtur në mbi 30 filma dhe shfaqje televizive (duke përfshirë një episod të “Friends” dhe filmin e fundit të Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”).

Judit Polgár

File:Judit Polgar (cropped).jpg - Wikipedia

Judit Polgár është një shahiste hungareze. Ajo konsiderohet si një nga shahistët më të mirë në botë në histori. Në moshën 15-vjeçare, ajo mori titullin “Mjeshtre e Madhe” në shah, duke e bërë atë personin më të ri që fitoi këtë çmim. Në vitin 2002, ajo mundi shahistin e famshëm Garry Kaspárov. Tashmë nënë e 2 fëmijëve, ajo u tërhoq nga garat e shahut në vitin 2014 .

Taylor Wilson

Taylor Wilson

Taylor Wilson ka lindur në vitin 1994. Pasioni i tij për fizikën bërthamore e bëri atë të ndërtonte raketorin e tij të parë të shkrirjes bërthamore në moshën 14-vjeçare. Ai është personi më i ri në histori që ka arritur një sukses të tillë. Me atë projekt, ai fitoi vendin e parë në Panairin Ndërkombëtar të Shkencës dhe Inxhinierisë Intel.

 B-Girl Terra

B-Girl Terra (@BGirl_Terra) / X

B-Girl Terra ka lindur në vitin 2007 në Mbretërinë e Bashkuar. Që në moshë shumë të re, ajo tregoi një talent të madh për kërcim dhe ishte pjesë e trupës së vallëzimit në Mbretërinë e Bashkuar ‘Soul Mavericks’. Në moshën 6-vjeçare, ajo u bë e njohur botërisht duke marrë pjesë në konkursin e breakdance të njohur si “Chelles Battle Pro” në periferi të Parisit. Ajo fitoi një çmim si kërcimtarja më e mirë në kategorinë e saj dhe videot e performancës së saj në konkurs u bënë virale, duke e kthyer atë në një personazh të famshëm.

Quvenzhané Wallis

Após indicação ao Oscar, Quvenzhané Wallis é confirmada em 'Annie'

Quvenzhané Wallis ka lindur në vitin 2003 në SHBA. Në vitin 2012, në moshën 9-vjeçare, ajo luajti në filmin Beasts of the Southern Wild. Performanca e saj ishte aq spektakolare sa fitoi disa çmime filmi dhe vendosi një rekord si aktorja më e re që u nominua për një Oscar në kategorinë Aktorja më e Mirë. Ajo gjithashtu mori pjesë në filma të tjerë të rëndësishëm si ‘12 Years a Slave’ dhe ‘Fathers and Daughters’.

Alma Deutscher

Alma Deutscher: the 10-year-old who is making the music world listen |  Classical music | The Guardian

Alma Deutscher ka lindur në vitin 2005 në Angli dhe është pianiste, violiniste dhe autore këngësh. Ajo filloi të luante piano në moshën 2-vjeçare dhe violinë në moshën 3-vjeçare. Në moshën 4-vjeçare ajo kompozoi pjesët e saj të para muzikore. Në moshën 6-vjeçare, ajo tashmë mund t’i shkruante ato me dorë, dhe në moshën 7-vjeçare ajo prodhoi veprën e saj të parë domethënëse, një opera të quajtur ‘Fshesa e Ëndrrave’.

Që atëherë, ajo ka krijuar sonata, opera dhe koncerte, si dhe shquhet si interpretuese. Për shkak të moshës së saj të re dhe talentit për aktrim dhe kompozim, ajo është krahasuar me Mozartin, edhe pse nuk është rehat me këtë krahasim. Ajo nuk dëshiron të krahasohet me askënd. Ajo dëshiron të njihet si Alma ose ‘Shpirti i Vogël’.

Share With:
Translate »
97 Views