‘Nuk do t’ia uroja askujt’: Adoleshentja që fitoi £1 milion në lotari, s’do e donte këtë fat, po pse?

Në vitin 2013, Jane Park, skoceze, ishte vetëm 17 vjeç kur fitoi 1 milion paund në lotari. Që atëherë, jeta e Jane ka qenë nga larg nga përralla që të gjithë mund të imagjinojnë me aq para. Ajo madje pranon se më shumë sesa me fat, ndihet keq për fitoren e saj.

“Bileta e saj e artë”

Gjatë një interviste për Dr. Phil, Park kujtoi ditën kur zbuloi se ajo ishte fituesja me fat dhe se si vrapoi në shtëpi nga dyqani për të njoftuar lajmin emocionues, duke e krahasuar atë një skenë nga “Charlie & The Chocolate Factory”.

‘Nuk do t’ia uroja askujt’: 17-vjeçarja që fitoi

Dhe duke pasur parasysh se ishte shumë e “padëgjuar” që dikush në moshën e saj të fitonte lotarinë, Park thotë se u shty të dilte në publik, vendim për të cilin ajo u ndje përsëri e penduar.

Si i shpenzoi paratë e çmimit

Park e përshkroi veten në atë kohë si një “17-vjeçare e re dhe naive.” Ajo shpjegoi se një pjesë e shumës shkoi për kirurgji plastike, përfshirë një zmadhim të gjoksit dhe një ngritje të prapanicës (butt-lift). Jane shtoi se nuk do t’i kishte bërë këto gjëra nëse nuk do të kishte fituar aq shumë para papritur.

‘Nuk do t’ia uroja askujt’: 17-vjeçarja që fitoi

E reja madje përfundoi duke vuajtur nga komplikimet pas një prej operacioneve dhe iu desh të kalonte një muaj në spital.

Paratë nuk po e lumturonin

Park pranoi: “Unë kam gjëra materiale, por përveç kësaj, jeta ime është bosh. Cili është qëllimi im në jetë?”.

Në një moment madje, ajo u kthye për të punuar në një dyqan sepse kishte filluar t’i mungonte rutina e një pune.

Pas sfidave që iu desh të përballej pas fitores së saj, 27-vjeçarja mendon:

“Jeta ime do të ishte shumë më e lehtë nëse nuk do të kisha fituar. Nuk do t’ia uroja askujt. Mendova se ajo ditë do ma bënte jetën 10 herë më të mirë, por ma bëri 10 herë më keq.”

Jane përshkroi përvojën e fitimit të kaq shumë parave në një moshë shumë të re si një “përrallë” jo aq të ndritshme, për të cilën “askush nuk ju paralajmëron”.

Pak kohë më pas, kufiri i moshës për pjesëmarrjen në lotari u rrit me dy vite, nga 16 në 18 vjeç, dicka për të cilën Jane mendon se ka patur një ndikim të madh.

Share With:
Translate »
83 Views