Reagimi i Shakirës pas marrëveshjes me drejtësinë spanjolle: E bëra për fëmijët e mi

Shakira ka rënë dakord në një marrëveshje me autoritetet spanjolle lidhur me evazionin fiskal që mund ta kishte dënuar artisten me deri në tetë vjet burg dhe një gjobë prej 24 milionë eurosh. Të hënën, ditën e parë të gjyqit që po mbahet në Barcelonë, Shakira njoftoi gjyqtarin se kishte pranuar marrëveshjen.

Prokurorët pretendojnë se Shakira mashtroi qeverinë e vendit prej 14.5 milionë euro taksa mbi të ardhurat e saj midis 2012 dhe 2014. Edhe pse Shakira u zhvendos në Spanjë në 2011, ajo mbajti rezidencën tatimore në Bahamas deri në vitin 2015, sipas raporteve. Akuzat u ngritën për herë të parë në vitin 2018 dhe procedurat kanë vazhduar që atëherë.

Në një deklaratë të ndarë me ‘Vanity Fair’, Shakira pretendon se është e pafajshme, por tha se kishte pranuar një marrëveshje për hir të fëmijëve të saj.

Shakira ka dy fëmijë, Milan, 10 vjeç dhe Sasha, 8 vjeç, nga raporti me ish-partnerin e saj Gerard Pique. Çifti u nda në qershor të vitit 2022 pas një lidhjeje që zgjati më shumë se dhjetë vjet.

Më poshtë lexoni deklaratën e saj të plotë:

“Gjatë gjithë karrierës sime, gjithmonë jam përpjekur të bëj atë që është e drejtë dhe të jap një shembull pozitiv për të tjerët. Kjo shpesh do të thotë të thuash më shumë se sa mund të përtypësh vendimet financiare personale dhe të biznesit për të marrë këshillat më të mira, duke përfshirë kontaktin me autoritetet kryesore tatimore në botë si PricewaterhouseCoopers International Limited, të cilët më këshilluan që në fillim, dhe më pas Ernst & Young Global. Fatkeqësisht, pavarësisht këtyre përpjekjeve, organet tatimore spanjolle ngritën një padi kundër meje, ashtu siç kanë bërë me shumë sportistë profesionistë dhe individë të tjerë të profilit të lartë, duke u konsumuar prej vitesh energjinë, kohën dhe qetësinë shpirtërore këtyre njerëzve. Megjithëse isha e vendosur të mbroja pafajësinë time në një gjyq që, sipas avokatëve të mi, do të përfundonte në favorin tim, vendosa ta zgjidhja përfundimisht çështjen në interes të fëmijëve të mi, të cilët nuk duan ta shohin nënën e tyre duke e sakrifikuar mirë në këtë betejë. Më duhet të kapërcej stresin dhe barrën emocionale të viteve të fundit dhe të fokusohem në gjërat që dua: fëmijët e mi dhe të gjitha mundësitë që do të më vijnë në karrierën time, duke përfshirë turneun e ardhshëm botëror dhe albumin tim të ri, për të cilin unë jam jashtëzakonisht entuziaste. Unë i admiroj shumë ata që luftuan kundër këtyre padrejtësive deri në fund, por për mua, sot, fitorja do të thotë të kthej kohën time për fëmijët dhe karrierën time”.

Share With:
Translate »
17 Views