Shkencëtarët tregojnë saktësisht muajt dhe orën për të provuar për një shtatzëni

Çiftet që po përpiqen të konceptojnë një fëmijë duhet të kryejnë marrëdhënie seksuale para orës 7:30 të mëngjesit në pranverë nëse dëshirojnë të shtojnë shanset për një shtatzëni, sugjeron një hulumtim.

Shkenctarët pretendojnë se spermatozoidi është më i fuqishëm përgjatë periudhës së mëngjesit.

Studiuesit zviceranë zbuluan gjithashtu se spermatozoidi ka përmasat dhe formën më të shëndetshme për fekondimin e një veze gjatë muajve mars, prill dhe maj.

Ekspertët nga Universiteti Spitalor Universitar i Zyrihut analizuan mostrat e spermës nga 7,068 meshkuj të moshave 25 deri në 40 vjeç të cilët vuanin nga infertiliteti.

Mostrat u kryqëzuan në përqendrimin e spermës, numërimin total të spermës, lëvizjen progresive dhe morfologjinë normale.

Dr Brigitte Leeners, autorja kryesore e studimit, tha se “cilësia e spermës tek meshkujt ndryshon në bazë të qarkullimin”.

Megjithatë, ajo shtoi se gjetjet mund të përdoren gjithashtu për të rritur shanset e krijimit përmes trajtimeve të fertilitetit.

Share With:
Translate »
529 Views