Shtatzënia: Çfarë është implantimi, shenjat e gjendjes që ngjasojnë me ciklin menstrual

Këtu është një afat kohor i përafërt i asaj që po ndodh brenda trupit tuaj të mahnitshëm.

Shumë kohë përpara se të fillojë të shfaqet ndonjë pjesë sinjalizuese, trupi juaj kalon nëpër një sërë ndryshimesh qelizore që krijojnë skenën për ardhjen e foshnjës, shkruan The Bump përcjell Gazeta Shneta.

Një nga këto procese të para në prapaskenë është: Implantimi.

Ky proces, është një hap jetik që ndodh menjëherë pasi një vezë është fekonduar. Por kur ndodh implantimi, çfarë përfshin dhe a ka simptoma implantimi për të kërkuar? Ja çfarë duhet të dini.

Çfarë është implantimi?

Implantimi është një proces i rëndësishëm që ndodh në fillim të shtatzënisë.

Së pari, ndodh fekondimi, kjo është kur një vezë dhe një spermë takohen për të formuar një qelizë të vetme, sipas Kolegjit Amerikan të Obstetërve dhe Gjinekologëve (ACOG).

Ky proces ndodh në tubin tuaj fallopian. Nga atje, qeliza amë ndahet në qeliza të shumta dhe lëviz përmes tubit tuaj fallopian në rreshtimin e mitrës, ku implantohet dhe fillon të rritet.

Afati kohor për këtë mund të ndryshojë, por ka mënyra për të vlerësuar se kur ndodh implantimi duke matur kundrejt ovulacionit dhe konceptimit të perceptuar.

Sa kohë pas ovulacionit ndodh implantimi?

Cikli i çdo gruaje është paksa i ndryshëm, kështu që është e vështirë të vendosësh një numër të saktë ditësh në këtë proces dhe diapazoni do të ndryshojnë, thotë Dr. Michael Cackovic, specialist i mjekësisë amtare-fetal në Qendrën Mjekësore Wexner të Universitetit Shtetëror të Ohajos.

Sidoqoftë, implantimi zakonisht ndodh diku midis 8 dhe 10 ditëve pas ovulacionit (lëshimi i një veze të pjekur).

Sigurisht, jo çdo grua e di saktësisht se kur është duke ovuluar.

Në një cikël tipik 28-ditor, një grua ka të ngjarë të ovulojë rreth ditës së 14-të, sipas Klinikës Mayo.

Sa kohë pas konceptimit ndodh implantimi?

Julie Lamppa, infermiere-mami në klinikën Mayo, thotë se blastocisti zakonisht implantohet në murin tuaj të mitrës rreth 6 deri në 10 ditë pasi është fekonduar nga sperma.

Ekziston një dritare 12 deri në 24 orë për fekondimin që të ndodhë gjatë ovulacionit.

Simptomat e implantimit për të kërkuar

Pra, çfarë ndjesie ka implantimi? Përgjigja është goxha subjektive. Në përgjithësi, simptomat e implantimit mund të imitojnë atë që do të përjetonit me periodat tuaja menstruale, thotë Dr. Cackovic. Ato mund të përfshijnë:

– Gjakderdhje e lehtë ose njolla;

– Ngërçe;

– Nauze;

– Fryrje.

Simptomat e tjera zakonisht nuk fillojnë deri disa ditë pasi të ketë ndodhur implantimi, kur nivelet e hormonit të shtatzënisë hCG fillojnë të rriten në trupin tuaj, thotë ajo.

Mbani në mend se të mos keni asnjë simptomë implantimi nuk do të thotë që nuk jeni shtatzënë.

“Shumica e grave në fakt nuk kanë ndonjë shenjë specifike (të implantimit)”, thotë Dr. Cackovic.

Share With:
Translate »
39 Views