Si të përballeni me stresin gjatë shtatzënisë

Ju keni një listë detyrash një milje të gjatë për të ecur para dhe një afat kohor gjithmonë të afërt – data juaj e përfundimit të shtatzënisë.

Nuk është çudi që zemra juaj po rrah më shpejt. Jo për t’ju stresuar më shumë, por “ulja e ankthit mund t’ju ndihmojë të keni një shtatzëni më të shëndetshme”, u shpreh Dr. Lindsey Longerot, gjinekologe në pavijonin e fëmijëve të Teksasit për gratë.

Në fakt, disa studime kanë treguar se teknikat e reduktimit të stresit mund të zvogëlojnë rrezikun e lindjes së parakohshme ose peshës së ulët të lindjes tek foshnjat, shkruan The Bump përcjell Gazeta Shneta.

Këtu janë disa nga sugjerimet të ekspertëve në metodat e reduktimit të stresit:

Flini më shumë

Ju e dini intuitivisht se më shumë gjumë është i barabartë me më pak stres, por ja një rezervë shkencore për t’ju ndihmuar të justifikoni nevojën për gjumë.

“Gjumi lejon trurin tuaj të rivendosë neurotransmetuesit që mund të varfërohen gjatë kohës së zgjimit,” shpjegon Dr. Keith Eddleman, drejtor i obstetrikës në Spitalin Mount Sinai në New York City.

Pranoni ndihmën

Mirë, kjo nuk është aq shumë një teknikë e menaxhimit të stresit, por një teknikë parandalimit të stresit. Kërkoni ndihmë! Është e lehtë – le ta praktikojmë.”

Ushtrimi

“Ushtrimi ndihmon në lirimin e endorfinës dhe bën që gjaku të rrjedhë me shpejt, dhe shumë herë mund t’ju ndihmojë të largoni mendjen nga ajo që ju shqetëson,” thotë Dr. Longerot.

Natyrisht, ju dëshironi që fillimisht të siguroheni që stërvitja është e sigurt (nëse nuk keni ndonjë ndërlikim, është fjala) dhe më pas dëshironi të zgjidhni një ushtrim që ju pëlqen vërtet ta bëni.

Lexoni diçka argëtuese

Bëni një pushim dhe shfletoni një roman të këndshëm për një kohë. “Të lexosh përshembull për shtatzëninë është e mrekullueshme, dhe edukimi i vetes është shumë i rëndësishëm”, thotë Dr. Longerot.

Meditoni

Edhe nëse nuk keni medituar kurrë më parë ose mendoni se është e mirë, ia vlen një goditje. Disa nëna të ardhshme thonë se meditimi i ndihmon ato të lidhen me foshnjën dhe madje të vërejnë se një fëmijë aktiv qetësohet gjatë kësaj kohe relaksuese.

Keni nevojë për më shumë udhëzime? Provoni një aplikacion meditimi. Aplikacioni i ndërmjetësimit specifik për shtatzëninë ‘Expectful’ ofron meditime të udhëzuara 10 dhe 20-minutëshe të përshtatura për tremujorin tuaj.

Ato nuk synojnë vetëm të reduktojnë stresin, por t’ju ndihmojnë të flini më mirë dhe të lidheni me fëmijën përpara lindjes.

Share With:
Translate »
19 Views