Supermodelja zbulon se është diagnostikuar me kancer gjiri dy herë

Supermodelja Linda Evangelista ka ndarë me publikun histori të dhimbshme nga jeta e saj. Ajo ka bërë të ditur se ka luftuar me kancerin e gjirit dy herë në pesë vitet e fundit. Në një intervistë për WSJ, supermodelja, 58 vjeçare tregoi se për herë të parë u diagnostikua me kancer gjiri në vitin 2018.

E zbulova në mamografinë time vjetore. Margjinat nuk ishin të mira dhe për shkak të faktorëve të tjerë shëndetësorë. Doja të lija gjithçka pas dhe të mos merresha me këtë, ndaj zgjodha mastektominë dypalëshe. Duke menduar se do isha mirë dhe se kanceri i gjirit nuk do të më vriste.”

Megjithatë, në korrik 2022, Evangelista ndjeu një gungë në gjoksin e saj dhe mësoi se kanceri i saj i gjirit u kthye.

“Bëni një vrimë në gjoksin tim,” i tha ajo onkologut të saj pas diagnozës së dytë. “Nuk dua që të duket bukur. Unë dua që ju të bëni një vrimë. Unë dua të shoh një vrimë në gjoksin tim kur të keni mbaruar. Më kuptoni? Unë nuk do vdes nga kjo.

Evangelista gjithashtu pranoi se për shkak se e ardhmja e saj është e pasigurt, ajo është thjesht mirënjohëse për çdo ditë.

“E di që kam një këmbë në varr, por jam plotësisht mirënjohëse,” tha ajo. “Kam kaluar disa probleme të tmerrshme shëndetësore. Jam shumë e lumtur që festoj librin tim, jetën time. Jam shumë e lumtur që jam gjallë. Çdo gjë që vjen tani është bonus.”

Kur bëhet fjalë për luftën e saj ndaj kancerit të gjirit, Evangelista gjithashtu i referohet vetes si një “e mbijetuar në gatishmëri” dy herë, duke qëndruar optimiste dhe duke qenë gjithashtu përgjegjëse për ruajtjen e vetëdijes për shëndetin e saj. Ajo i tha WSJ se ajo vetëm tani ka arritur në një pikë ku është gati të ndajë betejën e saj me kancerin, duke e bërë këtë sipas kushteve të saj.

E kam mbajtur të fshehtë. Vetëm një pjesë e vogël e njerëzve e dinin. Dhe unë nuk jam një nga ata njerëz që duhet të ndajnë gjithçka. Mendova me vete, do ta ndaj këtë një ditë, por derisa po e kaloj, absolutisht jo. Nuk dua që Daily Mail të presë jashtë derës sime siç bëjnë çdo herë që ndodh.”

Share With:
Translate »
46 Views