Teknika sesi të menaxhoni stresin gjatë shtatzënisë

Është e zakonshme që gjatë periudhës së shtatzënisë të përballeni me stresin. E kjo mund të vjen si rrjedhojë e disa faktorëve.

Shqetësimet si pesha, dieta, lindja, foshnja e gjidhënia janë disa nga faktorët shkaktojnë nivele të stresit shkruan Belly Belly, transmeton Gazeta Shneta.

Për këtë, gratë shtatzëna duhet të kenë kujdes të shtuar pasi stresi shfaq efekte anësore tek foshnja juaj.

Pasojat si pesha e ulët e foshnjes dhe lindja e parakohshme janë si rezultat i stresit të përjetuar.

Për ta shmangur stresin, ju duhet t’i ndiqni më poshtë disa prej formave:

-Relaksohuni;

-Bëni një masazh;

-Bëni disa ushtrime të lehta;

-Merrni frymë thellë;

-Bisedoni me dikë dhe ndani shqetësimet e juaja.

Share With:
Translate »
79 Views