Vajza e fituesit të Grammy, Miley Cyrus dhe i ati bëjnë histori në muzikë

Miley Cyrus dhe babai Billy Ray Cyrus hynë në historinë e GRAMMY të premten!

Me nominimin e Miley-t për Rekordin e Vitit për këngën e saj hit të vitit 2023, “Flowers”, dyshja babë-bijë bëhet çifti i tretë në histori që ka arritur këtë nder – Billy Ray ka dy nominime ROTY deri më tani, për “Achy Breaky Heart” të vitit 1992 ” dhe “Old Town Road” të 2018 – dhe ata janë në shoqëri të mirë.

Frank Sinatra fitoi shtatë nominime për “Record of the Year” gjatë karrierës së tij të njohur dhe vajza e tij, Nancy, shënoi një në vitin 1967 për bashkëpunimin e tyre “Somethin’ Stupid”. Ndërkohë, Nat King Cole fitoi për “Ramblin’ Rose” të vitit 1962, ndërsa vajza e tij, Natalie, fitoi një për duetin e tyre në studio të vitit 1991, “Unforgettable”. (Nat nuk u nominua atë vit, sepse pjesa e tij në këngë ishte regjistruar shumë vite më parë.)

Kjo i jep Miley-t dhe Billy Ray-t dallimin e të qenit dyshja e parë baba-bijë që të dy fitojnë nominime për Rekordin e Vitit për këngët e tyre individuale — jo një duet me njëri-tjetrin. Ajo shënon gjithashtu një moment historik në karrierë për Miley. Së bashku me Record of the Year, “Flowers” u nominua edhe për këngën e vitit dhe albumi i Miley-t i vitit 2023, Endless Summer Vacation, u nominua për albumin e vitit.

Share With:
Translate »
80 Views