16 shenjat e hershme të një shtatzënie

Përveç kryerjes së një testi apo një analize gjaku ka shumë shenja të tjera  të cilat tregojnë se jeni shtatzënë. Ja cilat janë disa prej tyre:

Mungesa e frymës

Nëse lodheni duke ngjitur shkallët? Mund të ndodhë sepse jeni shtatzënë, pasi fetusi në rritje ka nevojë për oksigjen. Kjo mund të vazhdojë gjatë gjithë shtatzënisë, sidomos kur foshnja juaj në rritje fillon të ushtrojë presion mbi mushkëritë dhe diafragmën tuaj.

Dhimbje të gjinjve

Gjinjtë e ndjeshëm dhe venat e theksuara në gjoks janë shenja e parë që jeni shtatzënë.

Lodhje

Nëse papritur jeni të rraskapitur, kjo mund të jetë një përgjigje ndaj hormoneve në rritje në trupin tuaj. Për shumë gra, lodhja vazhdon përgjatë tremujorit të parë, por pastaj nuk ndodh më në pjesën e dytë.

Të përziera

Shumica e grave shtatzëna fillojnë të kenë të përziera kur janë rreth 6 javë.

Urinim i shpeshtë

Gjatë shtatzënisë trupi juaj prodhon lëngje shtesë, duke shkaktuar urinim të shpeshtë.

Dhimbje koke

Shenjat më të hershme të shtatzënisë përfshijnë një dhembje koke, si rezultat i ndryshimeve në hormone.

Dhimbje mesi

Nëse normalisht nuk keni dhimbje mesi, kjo mund të nënkuptojë që ligamentet tuaja janë duke u zbehur. Kjo mund të vazhdojë përgjatë shtatzënisë tuaj, për shkak të shtimit në peshë.

Mpirje

Është e vështirë të thuash, por nëse ndjehesh i ngathët, mund të jetë mitra që përgatitet për një fëmijë.

Dëshirat ose neveri nga ushqimet

Nëse vini re probleme ushqimore që nuk i kishit më parë,  trupi  juaj mund të jetë duke ju thënë që jeni shtatzënë.

Kapsllëk dhe fryrje

Nëse ndjeheni pak i fryrë, mund të jetë progesteroni shtesë për shkak të shtatzënisë, gjë që ngadalëson sistemin tuaj të tretjes.

Luhatje humori

Keni luhatje humori për shkak të përshtatjes së trupit me hormonet e reja.

Rritja e temperaturës bazë të trupit

Nëse në mënyrë aktive jeni përpjekur të mbeteni shtatzënë, mund të keni tabelën e tempullit të trupit tuaj bazal për të identifikuar ovulimin. Nëse qëndron e ngritur për më shumë se dy javë, mund të ndodh sepse jeni shtatzënë.

Ndjeshmëri të lartë ndaj erërave

Nëse jeni duke u zmbrapsur nga një erë e caktuar, ose keni një ndjeshmëri më të madhe ndaj aromave, kjo mund të nënkuptojë që të keni një karamele në furrë.

Marramendje ose zbehje

Ky është shenja që përdorin për të treguar shtatzëninë në filma, por është e bazuar në realitet. Sheqeri i ulët i gjakut ose presioni i gjakut mund të shkaktojnë shqetësime. Sigurohuni që të hani sa duhet dhe të qëndroni të mirë hidratuar.

Gjakderdhje

Mund të përjetosh gjakderdhje implantimi, ku veza e fekonduar lidhet me murin e mitrës dhe shkakton pak gjakderdhje.

Vonim i ciklit

Gjurma më e thënë është një cikël i vonuar. Nëse cikli juaj është mjaft i rregullt dhe ju është vonuar, duhet të shkoni në farmaci.

Test pozitiv për shtatzëninë

Ju nuk do ta dini me siguri nëse do të bëheni një mama derisa të bëni testin. Nëse ju merrni një rezultat negativ dhe ende nuk keni cikël. Prisni disa ditë dhe provoni sërish testin.

Share With:
Translate »
809 Views