4 faktorët që ndikojnë të keni marramendje gjatë shtatzënisë në tremujorin e parë

Marramendja është e zakonshme gjatë muajve të parë të shtatzënisë dhe për këtë duhet të jeni në kontakt të vazhdueshëm me mjekun tuaj.

Egzistojnë 4 faktorë që ndikojnë të keni marramendje gjatë shtatzënisë shkruan Healthline, transmeton GazetaShneta dhe ato janë:

Ndryshimet hormonale: Në momentin që ju ngeleni shtatzënë, nivelet e hormoneve ndryshojnë për të ndihmuar në rritjen e rrjedhës së gjakut në trupin tuaj.

Hipotensioni: Në anën tjetër, rritja e fluksit të gjakut mund ta bëjë që presioni i gjakut mund të ndryshoj dhe kjo gjendje është e njohur si hipotension.

Hyperemesis gravidarum: Marramendja mund të shkaktohet nëse keni vjellje ekstreme gjatë shtatzënisë, e njohur si hyperemesis gravidarum.

Shtatzënia ektopike: Nëse po kaloni një shtatzëni ektopike, ju mund të pësoni marramendje, dhimbje barku dhe gjakderdhje vaginale./GazetaShneta/

Share With:
Translate »
150 Views