5 simptomat e vaginozës bakteriale gjatë shtatzanisë

A jeni shtatzënë? A vuani na inflamacioni vaginal? A ju shqetëson ndjesia e kruajtjes intensive?

Afërsisht 10% – 30% e grave shtatzëna përjetojnë probleme me vaginozë bakteriale. Për shkak të çekuilibrit të nivlit bakterial, vagina e gruas e përjeton ndryshime të ndryshme, transmeton Gazeta Shneta. Gjatë shtatzanisë nëse gruaja has në kruajtje të vazhdueshme ose ndjesi djegieje rreth rajonit vaginal, këshillohuni menjëherë me mjekun.

Shkaqet e vaginozës bakteriale gjatë shtatzanisë

Edhe pse vaginoza bakteriale ndodh në gratë shtatzëna, studimet përfundojnë se infeksionet nuk transmetohen seksualisht. Shtatzania rrënon nivelet e baktereve të vainës dhe bakteret e dëmshme rriten më shpejt dhe shkaktojnë inflamacion rreth rajonit vaginal.

Simptomat e vaginozës bakteriale gjatë shtatzanisë

Gratë shtatzëna nuk hasin në simptoma të vaginozës bakteriale. Sidoqoftë, disa shenja të vaginozës bakteriale gjatë shtatzanisë përfshijnë:

Shkarkim jonormal i vaginës

Erë e keqe

Shkarkim i hollë dhe i errët

Kruajtje ose acazim i zonës së jashtme vaginale

Dhimbje gjatë urinimit./GazetaShneta

Share With:182 Views