6 simptomat që duhet t’i trajtoni menjëherë kur jeni shtatzënë

Përveç që janë të lumtura dhe të ngazëllyera, të gjitha nënat janë shumë të shqetësuara për fëmijën e tyre të palindur. E tëra që ato duan është që këto nëntë muaj të shtatzanisë të kalojnë pa problem.
 
Megjithëse shumica e shtatzanive rezultojnë në një fëmijë të shëndetshëm por problemet me shtatzaninë mund të ndodhin.
 
Të vjella të rënda
Sëmundja e mëngjesit është e zakonshme gjatë shtatzanisë. Mund të jetë e bezdisshme por nuk është e dëmshme. Por, nëse vjellni shumë dhe nuk mund të mbani asgjë brenda duhet t’i tregoni mjekut tuaj. të vjellat e rënda mund të çojnë në dehidrim, gjë që nuk është e mirë për fëmijën.
 
Të vjellat ekstreme gjithashtu mund të jenë një shenjë se vuani nga hyperemesis gravidarum-sëmundje ekstreme në mëngjes që mund të zgjasë gjatë gjithë shtatzanisë. Nëse të vjellat shoqërohen me temperaturë të lartë, do t’ju duhet të shtroni në spital për të fituar vitminat e humbura, shkruan Timesofindia, transmeton Gazeta Shneta.
 
Dhimbje ekstreme në bark
Nëse jeni më pak se 12 javë shtatzënë dhe ndjeni ngërçe të mprehtë në secilën anë të stomakut, duhet të bëni menjëherë ultratinguj. Mjeku do ta bëjë këtë për të kontrolluar nëse keni një shtatzani ektopike, atë në të cilën veza ka implantuar veten në tubin fallopian sesa në mitër.
 
Shkarkim shumë i holluar
Nëse jeni afër datës së lindjes, shumë shkarkesë me siguri do të thotë që uji juaj është prishur dhe duhet të nxitoni në spital. Nëse keni përvojë me shkarkim të holluar para 37 javësh të shtatyanisë, telefononi menjëherë mjekun tuaj. Do të thotë që qeska juaj amniotike ka shpërthyer dhe ju po shkoni në lindje të parakohshme.
 
Gjakderdhje
Nëse përjetoni gjakderdhje vaginale në çdo kohë kur jeni shtatzënë, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Nëse kjo ndodh në tremujorin tuaj të dytë dhe të tretë, kjo mund të nënkuptojë që diçka nuk është në rregull me placentën tuaj. por nuk është e nevojshme të shqetësoheni pasi kryesisht gjakderdhja vaginale gjatë shtatzanisë nuk është një problem afatgjatë.
 
Dhimbje koke e rëndë ose trup i fryrë
Nëse keni dhimbje koke të rëndë gjatë tremujorit të parë, nuk është gjë e madhe. Nëse keni nyje të kyçeve të këmbëve ndërsa shtatzania po përparon, kjo do të thotë se trupi juaj po mban lëngun. Por nëse përjetoni dhimbje koke ndarëse gjatë tremujorit të dytë dhe të tretë dhe duart dhe fytyra juaj janë fryrë, kontrolloni vetën mund të vuani nga presioni i lartë i gjakut i shkaktuar nga shtatzania.
 
Mungesa e lëvizjes së fetusit
Nëse nuk ndjeni lëvizjen e foshnjës, mos telefononi menjëherë mjekun tuaj. Në vend të kësaj, përpiquni të keni një gotë me lëng frutash, i cili do të rrisë nivelin e sheqerit të foshnjës tuaj që do t’i bëjë goditje. Zakonisht nuk ka asgjë për t’u shqetësuar, por mjeku juaj mund t’ju kërkojë të bëni një ultratinguj vetëm për t’u siguruar që gjithçka është në rregull./GazetaShneta

Share With:135 Views