Amal dhe George Clooney kanë mënyrën më të çuditshme për të rritur fëmijët e tyre

Pavarësisht pasurisë së tyre të madhe, binjakët ndjekin këto rregulla

Çifti i famshëm rrallë zbulon detaje për jetën e tyre private, por ata janë të hapur për qasjen e tyre plot mençuri për rritjen e fëmijëve.

Se sa e di George Clooney që e vlerëson martesën e tij me Amalin e dëshmon edhe rrëfimi i tij në të cilin thotë se jeta e shpërbleu me një martesë të mirë për shkak të gjithçkaje që ka bërë në jetë.

Përveçse janë të butë me njëri-tjetrin, Amal dhe George Clooney janë edhe prindër shembullorë.

Para se të njiheshin, ata nuk kishin në plan të bënin fare fëmijë. Amal po ndërtonte një karrierë të suksesshme si avokate e të drejtave të njeriut, ndërsa George kishte marrëdhënie të shumta me disa nga femrat më të bukura të Hollivudit, si Stacey Keibler dhe Renee Zellweger dhe – ai nuk kishte ndër mend të bëhej babai i vitit. Por gjithçka ndryshoi kur u takuan.

“Ne ishim të mbushur me lumturi, të dy, por ndienim se duhej ta ndanim atë. Do të ishte egoiste prej nesh që ta mbajmë lumturinë tonë për vete”, ka komentuar Clooney, vendimin e tyre për t’u bërë prindër.

Në momentin e lindjes së binjakëve, aktori ishte 56 vjeç dhe gruaja e tij 39 vjeç, ndërsa çifti po përgatitej për role të reja pasi e kuptuan menjëherë se sa përgjegjësi binte mbi supet e tyre. George pranon se ishte i përhumbur nga mendimi “se kjo nuk do të prishë!”

Pavarësisht statusit të saj të famshëm dhe pasurisë financiare, Amal vendosi të marrë plotësisht të gjitha përgjegjësitë e mëmësisë dhe – ajo është e kënaqur me rolin duke u kujdesur për djalin e saj Alexander dhe vajzën Ella pa asnjë ndihmë.

Edhe kur ajo u kthye në punë, çifti nuk punësoi ndihmë me kohë të plotë. Dadoja vjen në familjen Clooney vetëm katër herë në javë, pjesën tjetër të kohës prindërit kujdesen vetë për fëmijët e tyre.

“Unë e admiroj gruan time, ajo fle për rreth dy orë mes ushqyerjes dhe dashuria që i kthejnë asaj është një pamje e bukur”, kishte thënë aktori i kënaqur dikur.

George dhe Amal janë mësuar të mbështesin njëri-tjetrin në çdo gjë dhe vazhduan ta bëjnë këtë me ardhjen e fëmijëve.

Ndarja e përgjegjësive prindërore e ndihmoi çiftin të balanconte punën dhe jetën familjare. Aktori nuk mund ta imagjinonte kurrë se në çdo moment të jetës së tij detyra kryesore do të ishte ndërrimi i pelenave. Por fati është i paparashikueshëm dhe, sipas gruas së tij, ai shkëlqeu në këtë përpjekje.

Karakteristikë tjetër e kësaj familjeje është se fëmijët e tyre kanë filluar të mësojnë disa gjuhë që në moshë të vogël. Pasioni për gjuhët vjen nga nëna e tyre dhe George gjithmonë bën shaka kur e pyesin për këtë:

“Unë jam nga Kentaki, anglishtja është gjuha ime e dytë. Amal, nga ana tjetër, ka lindur në Liban. Kur ajo ishte dy vjeç, familja e saj u transferua në Angli. Flet rrjedhshëm anglisht, frëngjisht, si dhe arabisht”.

Gjatë një paraqitje televizive, aktori tregoi se tashmë fëmijët e tyre flasin tre gjuhë. Përveç anglishtes dhe frëngjishtes, ata po mësojnë italisht, gjë që, as Clooney dhe as gruaja e tij nuk e dinë. Kjo i lejon binjakët të mbajnë sekretet e tyre nga prindërit e tyre.

Rregulli tjetër i Clooney është që, edhe pse të dy janë jashtëzakonisht të zënë, nuk duhet të jenë të ndarë për një kohë të gjatë. Nëse puna i detyron ata ta bëjnë këtë, Amal dhe George janë vazhdimisht në kontakt përmes video thirrjeve. Pra, edhe pse orari i tyre i punës është i ngjeshur, familja ende kalon shumë kohë së bashku.

Ndërsa disa prindër të famshëm janë të lumtur të ndajnë foto të fëmijëve të tyre duke u rritur në rrjetet sociale, familja Clooney kanë bërë të pamundurën për ta shmangur atë. Aktori i njohur dhe juristja bukuroshe nuk kanë faqet e tyre në rrjetet sociale. Përveç kësaj, ata kundërshtojnë me forcë çdo ndërhyrje të jashtme në jetën e binjakëve të tyre – kur paparacët u ngjitën në murin e shtëpisë së tyre për të bërë disa foto të foshnjave, Clooney i raportoi ato në gjykatë dhe kërkoi që ata të dënoheshin me ligj.

Bashkëshortët u bënë thirrje hapur gazetarëve që të mos publikojnë foto të fëmijëve të tyre. Ata duan t’i mundësojnë Aleksandrit dhe Elës të bëjnë një jetë normale, ashtu si fëmijët e tjerë. Madje ata zgjodhën emra mjaft të zakonshëm për binjakët, për të shtuar një “normalitet” në jetën tashmë të pazakontë të binjakëve.

Çifti i njohur e di nga eksperienca e tyre se si kjo “normalitet” ndonjëherë mund të mungojë. George u rrit nga një mbretëreshë bukurie dhe një prezantuese televizive, ndërsa Amal ishte gjithashtu me fat që lindi në një familje të famshme – babai i saj vjen nga një linjë e gjatë e prejardhjes së respektuar. Kjo është arsyeja pse ata vendosën t’i rrisin fëmijët e tyre ndryshe.

“Sfida është t’u kujtojmë fëmijëve që kanë prindër të famshëm dhe para se ata gjithashtu duhet të kenë ndjeshmëri për njerëzit që nuk janë aq me fat sa ata. Detyra e Amal dhe e imja është t’ua mësojmë këtë fëmijëve tanë, është shumë e rëndësishme”, shpjegoi Clooney.

Fëmijët ndryshuan jetën e Clooney-t.

George beson se për disa njerëz të kenë një fëmijë është qëllimi i tyre i jetës, se ata ndihen të paplotë nëse nuk janë prindër.

Nuk ishte kështu me të. Ai nuk vajtoi duke qenë vetëm, pa trashëgimtar, derisa takoi Amalin. Ai donte të kishte fëmijë me të.

“Më zgjuan ndjenjën e përkatësisë, ndjenjën e shtëpisë dhe dashurinë e pakushtëzuar – të gjitha gjërat që kisha shpresuar të kisha përveç një karriere vërtet të mirë dhe një qen. E kuptova që kjo është shumë më tepër se kaq”, thotë aktori.

Pse mendoni se shumë njerëz e shohin prindërimin si qëllimin e tyre kryesor në jetë?

Share With:
Translate »
27 Views