Babai me sindromën Down frymëzoi djalin e tij të bëhej mjek, kjo vërteton se dashuria bën gjithçka të mundshme

Një keqkuptim i zakonshëm për njerëzit me sindromën Down është se ata nuk mund të kenë fëmijë. Gratë me sindromën Down mund të kenë fëmijë të sigurt dhe, në raste jashtëzakonisht të rralla, burrat mund të bëhen edhe baballarë. Jad Issa, një burrë me sindromën Down, jo vetëm që pati një djalë me gruan e tij, por edhe e rriti atë për t’u bërë mjek.

Studenti sirian i stomatologjisë Sader Issa ia atribuon suksesin dhe lumturinë e tij, dashurisë dhe mbështetjes që mori nga prindërit gjatë gjithë rinisë së tij. Në fakt, ai është aq krenar për prindërit e tij sa dëshiron që të gjithë ta dinë se sa të mahnitshëm dhe të dashur janë ata. Në veçanti, babai.

Sader thotë se rritja e tij mund të mos ketë qenë e lehtë, por babai i tij e bëri të duket kështu: “Një fëmijë që rritet në prehrin e një personi me Sindromën Down do të ketë gjithë dashurinë dhe butësinë që çdokush mund të ofrojë”, thotë i riu në një intervistë mediatike. “Kjo do të çojë në një person që ka një ekuilibër të mirë emocional dhe social dhe është në gjendje të marrë atë që dëshiron.”

Kur lindi djali Sader, ai u mirëprit në familje dhe u përkëdhel aq sa çdo fëmijë tjetër normalisht. Sader kujton se ishte ndjerë shumë i dashur si fëmijë dhe se babai i tij kalonte kohë me të duke luajtur mundje dhe lojëra të tjera. Edhe komuniteti lokal e ka mbështetur familjen dhe i ka pranuar ashtu siç janë. Ai punoi shumë që djali i tij të përmbushte ëndrrat e tij. Babai me sindromën Down krijoi një doktor dhe vërtetoi se dashuria bën gjithçka të mundshme.

Duke pasur ëndrra të mëdha për djalin e tij, babai, Jad, i cili punonte në një mulli gruri, filloi të kursente para për kolegjin. Ai bëri gjithçka në fuqinë e tij për të siguruar familjen e tij dhe sipas Sader, puna e palodhur dhe angazhimi i babait për t’i dhënë atij të ardhmen më të mirë të mundshme e frymëzoi atë të studionte fort dhe të bëhej mjek. “Mendoj se do të kisha qenë shumë më pak i emocionuar për jetën dhe shumë më pak i apasionuar pas asaj që bëj nëse nuk do të kisha babanë tim të veçantë”, ka shkruar ai në mbishkrimin e një fotoje me babin e tij.

Sader është tani një dentist, një nga karrierat më të mira dhe më të paguara në  Siri dhe lumturia e Jad nuk njeh kufij. Kur djali i tij ishte ende duke studiuar, Jad e prezantoi atë me njerëzit, duke thënë : “Djali im është mjek”, me një vezullim në sy.

Familja është prova e gjallë se stereotipet duhet thyer

Duke folur për marrëdhënien mes prindërve, Sader na tregoi se pavarësisht se janë bashkë prej dekadash, dashuria mes tyre është ende sikur u martuan dje. Të dy i kuptojnë në mënyrë të përsosur nevojat e njëri-tjetrit. Ata pëlqejnë të bëjnë shëtitje së bashku dhe ndonjëherë thjesht ulen dhe bisedojnë me orë të tëra.

Sader e vlerëson të atin për suksesin e tij dhe pranon se është po aq krenar për të sa babai i tij është për të. Dyshja frymëzuese pëlqen të shikojë filma në kohën e lirë.

A njihni dikë që do të donte të lexonte historinë emocionuese të Jadit dhe djalit të tij po aq sa ne? Etiketojeni atë në komente për dozën tuaj të “ndjehuni mirë”!

Përgatiti O.T  |  Burimi incrivel.club /Revista Psikologji

Share With:
Translate »
83 Views