Bëni fëmijën tuaj më të zgjuar duke ngrënë këto 10 ushqime

Shëndeti i fëmijëve tanë është jashtëzakonisht i rëndësishëm, veçanërisht kur bëhet fjalë për sistemin e tyre njohës , i cili është në mësim të vazhdueshëm që nga lindja deri në moshën 8 vjeç , moshat themelore për edukimin e fëmijëve tanë.

Ndërsa është e vërtetë që fëmijët tanë mund të bëhen shumë depërtues dhe aktivë të trurit për moshën e tyre të re, ekzistojnë disa mënyra për të inkurajuar inteligjencën e tyre përmes ushqimeve natyrale . Mundohuni të hani ushqimet e mëposhtme dhe të jeni të sigurt që do të keni një djalë shumë më të zgjuar nga sa mendoni.

10 ushqime që inkurajojnë ruajtjen e informacionit tek fëmijët
Ushqimi që fëmijët tuaj të jenë më të zgjuar

Bajame:
Acidet yndyrore dhe lëndët ushqyese të tjera të këtij fruti të thatë veprojnë drejtpërdrejt në tru, duke siguruar të gjithë oksigjenimin e mundshëm dhe ushqyer secilën prej qelizave që gjenden atje . Nëse e përdorni fëmijën tuaj për të konsumuar bajame çdo ditë, ju shmangni të pasurin Alzheimer në të ardhmen.

Vaji i Ullirit:
Ky vaj esencial është shumë i veçantë për të luftuar të gjitha llojet e sëmundjeve, qoftë konjitive apo dermale. Me vaj ulliri mund ta ushqeni plotësisht trurin dhe kjo është veçanërisht e mirë, veçanërisht për të vegjlit në shtëpi.

Peshku:
Omega 3 dhe vitamina D që përqafojnë këto ushqime detare janë të shkëlqyera për trajtimin e çdo problemi që lidhet me sistemin nervor, sepse rigjeneron qelizat e vdekura dhe parandalon sëmundjen e Alzheimerit sepse ruan të gjitha kujtimet.

Perime jeshile:
Antioksidantët, mineralet dhe vitaminat e këtyre ushqimeve krijojnë një shtresë mbrojtëse në tru për të parandaluar hyrjen e ndonjë bakterie që mund të dëmtojë qelizat nervore të organit.

Kos:
Jo vetëm që mund t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë, por efekti që ai ka në trurin e fëmijëve është jashtëzakonisht i veçantë, pasi kalciumi, fibrat dhe proteinat inkurajojnë mbajtjen e informacionit .

Vezë:
Ato rekomandohen shumë për të luftuar shumë kushte, por te fëmijët tanë efektet e tyre janë shumë më të fuqishme sepse fëmijët thithin lëndë ushqyese shumë më shpejt dhe vezët kanë shumë proteina që shpejtojnë sistemin nervor.

Bollgur:
Shtë shumë më e shëndetshme të konsumoni këtë tërshërë, sepse ka një shije pak më të ëmbël, përveç kësaj, ul nivelin e kolesterolit që dëmtojnë funksionimin e duhur të trurit .

Mollë:
Mjekët rekomandojnë të hani mollë sepse oksigjenojnë trurin , është gjithashtu një nga frutat e preferuara nga të gjithë fëmijët sepse është shumë i pasur. Ata mund ta hanë atë vetëm ose në smoothies.

Avokado:
Megjithëse të gjitha ushqimet natyrale kanë lëndë ushqyese, avokado ka dy herë më shumë dhe kjo është e shkëlqyeshme, veçanërisht për trurin sepse duhet të ushqehet çdo ditë.

Arra:
Ashtu si bajamet, ato kanë shumë acide yndyrore që ndihmojnë trurin, zemrën, mushkëritë dhe organet e tjera të trupit të funksionojnë siç duhet.

Share With:299 Views