Çfarë mund të bëni për të parandaluar infeksionet maja në shtatzëni

Kruajtja dhe djegia e shkaktuar nga një infeksion maja zakonisht shkaktohet nga një rritje e tepërt e Candida-së, një kërpudhë që jeton natyrshëm në vaginë.

Gjatë shtatzënisë, nivelet e rritura të estrogjenit dhe progesteronit ndihmojnë në krijimin e llojit të mjedisit në të cilin infeksioni maja mund të zhvillohet, shkruan Parents përcjell Gazeta Shneta.

Shkaqe të tjera të infeksioneve të majave përfshijnë edhe marrjen e antibiotikëve të cilët mund të prishin pH natyrale në vaginë tuaj.

Cilat janë simptomat e një infeksioni maja?

– Dhimbje dhe kruajtje në vaginë;

– Skuqje dhe ënjtje e vaginës dhe labisë;

– Shkarkim i trashë, të bardhë në të verdhë;

– Dhimbje ose parehati gjatë marrëdhënieve intime;

– Djegie gjatë urinimit.

Çfarë mund të bëni për të parandaluar infeksionet e majave?

– Vishni të brendshme pambuku, të cilat do të lejojnë që ajri të qarkullojë dhe të përthithë çdo shkarkim.

– Qëndroni mirë të hidratuar për të ndihmuar në largimin e toksinave. Pini të paktën tetë gota ujë në ditë.

– Urinoni rregullisht për të ndihmuar në eliminimin e baktereve që shkaktojnë infeksione.

– Hani karbohidrate komplekse dhe drithëra të plota në vend të sheqerit të rafinuar për të ndihmuar në uljen e faktorëve mjedisorë për infeksionet.

– Konsumoni shpesh kos. Lactobacilluset, që gjendet natyrshëm në kos, janë një probiotik që promovon tretjen e duhur dhe njihen se ndihmojnë në parandalimin e infeksioneve vaginale.

Share With:
Translate »
13 Views