Deri në moshën një vjeçare, nuk rekomandohet që bebet të konsumojnë mjaltin për një arsye

Mjaft i shiijshëm dhe i dobishëm për shëndetin e fëmijës suaj – mjalti, i cili nxirret nga nektari është një nga dhuratat më të mira të natyrës.

Të mirat e mjaltit, zakonisht fillojnë të konsumohet pas vitit të parë tek bebet, pasi ai përmban endospore që mund të jetë toksike dhe të shkaktoj probleme në organizmin e bebit tuaj shkruan Parenting.FirstCry, transmeton GazetaShneta.

Benefitet që vijnë nga mjalti janë:

-Vitamina dhe minerale: Shumë vlera ushqyese në një produkt të vetëm.

-Mbron mëlçinë: Vetitë e mjaltit janë aq të fuqishme sa ndihmojnë mëlçinë të kontrollojë nivelin e sheqerit në gjak.

-Veti shëruese: Ndihmon në kollitje dhe ftohje dhe shërimin e plagëve dhe djegieve./GazetaShneta/

Share With:
Translate »227 Views