“Do më bësh një foto dhe mua se s’kam më asnjë”; Kërkesa e vogëlushit nga Thumana për gazetarin

Gazetari Enrik Mehmeti i cili ka ndjekur nga afër ngjarjet pas tërmetit në Thumanë ka bërë një postim prekës në rrjetet e tij sociale. Ai ka takuar një djalë të vogël i cili i kishte kërkuar t’i bënte një foto, pasi tërmeti i kishte marrë gjithë kujtimet e tij. ‘Do më bësh një foto dhe mua se s’kam më asnjë?’, ishte kërkesa e tij për gazetarin.

Ja postimi i gazetarit:

“Do më bësh dhe mua një foto se skam më asnjë ? ” ishte kërkesa e 10 vjeçarit nga Thumana i cili po qëndronte me të atin kur po realizoja foto, mes gërmadhave të pallateve që i morrën jetën shumë njerëzve.”Jo vetëm do të bëj sa foto të duash madje do dal dhe unë me ty sepse të gjithë jemi krenar për ju”.Pasi i bëra disa foto i kalova kolegut të Rai-it telefonin për të më fotografuar me heroin e vogël…Nën ato rrënoja nuk u varrosën vetëm jetët e shumë njerëzve por edhe shumë kujtime të banorëve të tjerë që mbijetuan…Banorët e prekur nga tërmeti kanë nevojë jo vetëm për anën materiale që është kryesorja por edhe për ngrohtësinë për të kapërcyer këtë dhimbje…Një fjalë të ngrohtë minimalisht ,mund ta thotë gjithkush….

Share With:240 Views