Doza e rekomanduar e vitaminës D gjatë shtatëzanisë, përfitimet për nënën dhe bebin në rritje

Hulumtimet aktuale tregojnë se disa lëndë ushqyese janë të nevojshme për shëndetin e nënës dhe foshnjës dhe duke dhënë rezultate të përmirësuara. Tani e dimë se vitamina D luan një rol mjaft domethënës në shëndetin tonë të përgjithshëm, si dhe gjatë shtatëzanisë.

Si shumica e ushqyesve, vitamina D funksionon me vitamina dhe minerale të tjera. Për shembull, vitamina D ndihmon në rregullimin e niveleve të kalciumit dhe fosfatit në trup shkruan Bellybelly.au transmeton Gazeta Shneta.

Vitamina D është më e njohur për rolin e saj në shëndetin e kockave, pasi funksionon me kalcium për të mbajtur të shëndetshme kockat.

Ndërsa benefitet e saja gjatë shtatëzënësisë janë:

Mbron të porsalindurin tuaj nga rritja anormale e kockave, frakturave ose rakitave, të cilat janë një rrezik i shtuar për gratë me nivele të ulëta të vitaminës D.

Zvogëlon rrezikun e depresionit para lindjes ose pas lindjes.

Siguron që të keni nivele të mjaftueshme të vitaminës D gjatë laktacionit.

Mund të zvogëlojë rrezikun e ndërlikimeve të shtatzënisë, të tilla si preeklampsia, diabeti gestacional, lindja e parakohshme dhe pesha e ulët e lindjes – megjithëse nevojiten më shumë hulumtime për të konfirmuar këto korrelacione transmeton Gazeta Shneta.

Edhe pse vitamina D është një lëndë ushqyese jetike, ajo nuk gjendet në shumë ushqime. Ju mund të merrni vitaminën D në dy mënyra: duke e konsumuar ushqim të pasur me vitamin D ose përmes ekspozimit në diell.

Gjatë shtatëzënësisë, vlera e rekomanduar ditore për vitaminën D është 600 IU. Sidoqoftë, për gratë që kanë mungesë të vitaminës D, shumica e profesionistëve pajtohen 1.000-2,000 IU në ditë është e sigurt.

Share With:96 Views