E braktisur nga familja, 17-vjeçarja lind fëmijën në rrugë | Video

Një vajzë 17-vjeçare, e cila u braktis nga familja e saj pasi mbeti shtatzënë, ka lindur në rrugë.

Vajza lindi në anën e rrugës në Chandil, një qytet në shtetin e Jharkhand në Indinë lindore. Ajo thuhet se ka qenë më pak se 100 metra larg qendrës shëndetësore.

Një video e publikuar në internet, tregon vajzën me fëmijën e saj në rrugë, ndërsa automjetet dhe motoçikletat kalojnë. I porsalinduri, kordoni i kërthizës së të cilit është akoma i bashkangjitur, është fotografuar duke qarë, teksa mbështillej me fustanin e nënës. 

Jagran.com, uebfaqja e gazetës më të lexuar të Indisë, “Dainik Jagran”, raporton se asnjë mjek ose infermier nga qendra mjekësore aty pranë nuk erdhi në ndihmën e vajzës, pavarësisht se u njoftuan se çfarë kishte ndodhur në pragun e tyre.

Banori lokal Om Prakash Sharma erdhi në të gjithë vajzën në rrugë me rrobat e saj të thara në gjak, raporton The Hindustan Times.

“Ajo ishte në gjendje të mjerueshme. Ajo po dridhej dhe nuk ishte në gjendje ta ngrinte dhe ta përqafonte fëmijën e saj. Automjetet e rënda po kalonin por ajo nuk kishte forcë për të lëvizur mënjanë”, tha ai.

“Përfundimisht, ne vendosëm bllokadat rreth saj dhe iu drejtuam CHC (Qendrës së Shëndetit të Komunitetit) për të hequr nënën [dhe fëmijën]”.

Vajza më në fund mori vëmendjen mjekësore pasi banorët vendas e transportuan atë në qendrën shëndetësore në një “rickshaw”(mjet i vogël në formë motori e përdorur në Indi).

Vajza tha se ishte në një lidhje me një burrë, por ai e braktisi sapo pa që vajza ishte shtatzënë.

Share With:
Translate »
1017 Views