Emrat e familjes mbretërore që u shqetësuan për ngjyrën e lëkurës së Archie

Sipas “PageSix”, Piers Morgan po jeton në madhështinë e emrit të shfaqjes së tij.
Të mërkurën në episodin e “Piers Morgan Uncensored”, transmetuesi britanik zbuloi emrat e dy anëtarëve të familjes mbretërore që dyshohet se kishin “shqetësime” për ngjyrën e lëkurës së djalit të Princit Harry dhe Meghan Markle, Archie, të cilat u përmendën aksidentalisht në kopjet holandeze të biografisë më të re të Omid Scobie, “Fundi i lojës: Brenda familjes mbretërore dhe lufta e monarkisë për mbijetesë.”

Sipas Morgan, emrat janë Mbreti Charles III dhe Princesha Kate Middleton, gruaja e Princit William, vëllait të madh të Harry-t.

Në libër, Scobie pretendon se Markle, 42 vjeç, i ka shkruar letra private Charles-it, babait të bashkëshortit të saj, duke përmendur dy anëtarët e familjes mbretërorë që morën pjesë në bisedat e supozuara “shqetësuese” për djalin e saj dhe djalin e palindur të Harry-t.

Në botimin e fundit të librit, i cili mbulon gjendjen e monarkisë britanike pas vdekjes së mbretëreshës Elizabeth II në shtator 2022, Scobie nuk përmendi anëtarët e familjes, që thuhej se kishin vënë në dyshim ngjyrën e lëkurës së Archie për shkak të ligjeve të shpifjes.

Në fragmentin e botuar thuhet: “Edhe pasi Meghan dhe Charles me letër diskutuan për paragjykimet e mundshme brenda familjes pasi u zbulua se mori pjesë në biseda të tilla për Archie, ka shmangur diskutimin e temës me të.”
Megjithatë, disa kopje të librit që u përkthyen në holandisht dhe që u publikuan në Hollandë, i shtypën emrat.

Morgan, 58 vjeç, u shpjegoi shikuesve të tij se megjithëse nuk “beson se s’është bërë ndonjë koment racist nga familja mbretërore,” ai mendonte se bashkëqytetarët e tij kishin të drejtë të dinin informacion që vetëm një grusht lexuesish nga një vend tjetër i dinin

“Sinqerisht, nëse holandezët pyesin në një librari, mund ta marrin atë dhe t’i shikojnë emrat, atëherë ju , populli britanik këtu, që në fakt paguani për familjen mbretërore britanike, ju keni të drejtë t’i dini, gjithashtu.”

Xander Publishers njoftoi të martën se mori një kërkesë nga Shtetet e Bashkuara për të ndalur papritur shitjet e librit.

Një zëdhënës i shtëpisë botuese tha në një deklaratë:

“Nuk mund të flas për detajet. Ne kemi marrë, një kërkesë për ta lënë titullin pezull dhe kjo është ajo që kemi bërë. Po presim për udhëzime të mëtejshme. Nuk e di se sa do të zgjasë kjo.”

Markle e bëri për herë të parë këtë akuzë gjatë intervistës së saj me Oprah Winfrey në mars 2021.

Winfrey e pyeti:

“Sa i zi do të jetë foshnja juaj?”

Markle u përgjigje:

“Potencialisht, dhe si do të dukej kjo ose do të dukej.”

Share With:
Translate »
46 Views