Gjithçka që dimë për Lilibet Diana, vajzën e Harry dhe Meghan

Kanë kaluar gjashtë muaj që kur Meghan Markle dhe Princi Harry mirëpritën vajzën e tyre, Lilibet Diana, dhe ndërkohë që ata ende nuk kanë ndarë një foto të vajzës së tyre, ata kanë zbuluar shumë detaje të ëmbla për vogëlushen Lili.

Ja gjithçka që dimë për vajzën e Dukës dhe Dukeshës së Sussex, e cila lindi më 4 qershor.

1. Ajo është shumë “chill”.

Harry zbuloi se Lili është shumë “chill”.

“Ne kemi qenë me fat deri tani,” tha ai. “Ajo është shumë chill dhe duket e lumtur e ulur, ndërsa Archie vrapon si i çmendur.”

2. Ajo së fundmi arriti një ‘moment historik’ të ri.

Gjatë një paraqitje befasuese në “The Ellen DeGeneres Show” në nëntor, Meghan zbuloi se Lili-t tani po i dalin dhëmbët.

Duke ngacmuar marrëdhënien e familjes së saj me DeGeneres, Meghan tha me një buzëqeshje:
“Kjo është halla Ellen për ty”.

3. Ajo ka pasur një takim me Mbretëreshën.

Jo shumë kohë pasi Lilibet Diana Mountbatten-Windsor lindi më 4 qershor, ajo pati një takim shumë të rëndësishëm për librat – prezantimin me stërgjyshen e saj, Mbretëreshën Elizabeth. Lili u ‘takua’ me stërgjyshen e saj Mbretëreshën përmes një videotelefonate.

4.Ajo është në linjë për fronin britanik.

Lilibet është e teta në radhën e fronit britanik.

Baza ligjore për linjën e trashëgimisë daton në shekullin e 17-të dhe mbretërimi i William III (i njohur ndryshe si William of Orange). Ligji u ndryshua së fundi në vitin 2013 për t’i dhënë fund sistemit të parësorisë mashkullore, i cili automatikisht vendoste trashëgimtarët meshkuj mbi motrat e tyre në linjën e trashëgimisë.

5. Emri i saj ka disa kuptime

“Lili është emëruar pas stërgjyshes së saj, Madhërisë së Saj Mbretëreshës, pseudonimi i familjes së së cilës është Lilibet. Emri i saj i mesëm, Diana, u zgjodh për të nderuar gjyshen e saj të ndjerë të dashur, Princeshën e Uellsit”,- ka treguar Princ Harry. 

Share With:
Translate »
39 Views