Historia e 6-vjeçarit me sindromës Down dhe familjes nga Elbasani

Tetori që po lëmë pas është muaji i sensibilizimit për sindromën Down. Në rubrikën “Histori Personale” sjellim sot historinë e 6-vjeçarit nga Elbasani, Amri dhe familjes së tij. Ai ka lindur me sindromën Down, por prindërit e tij, që kanë edhe 3 fëmijë të tjerë, thonë se ndihen të bekuar me Amrin. Ata janë një histori shprese dhe optimizmi për këtë fëmijë që ka këtë sindromë dhe përcjellin mesazhe për një shoqëri pranuese dhe pa paragjykime. Ndiqni për më shumë materialin e përgatitur nga gazetarja jonë, Bruna Kurçyku. /Top Channel

 

Share With:
Translate »
888 Views