Hulumtimet kanë konfirmuar: Foshnjat e lindura në këto data janë më të suksesshmet

A mund të ndikojë data e lindjes në suksesin në jetë është një pyetje që i intereson shumë njerëzve dhe përgjigja do t’ju habisë

Studiuesit nga MyHeritage u përpoqën të gjenin përgjigjen për këtë pyetje. Ata shtypën datat e lindjes së një mijë fituesve të çmimeve të shumta prestigjioze për të zbuluar se cilat data kanë më shumë gjasa të sjellin sukses, shkruan The Sun.

Fjala është për fituesit e çmimeve Grammy, Oscar, Michelin, Golden Globe, Pulitzer, Nobel dhe Booker, Palmën e Artë dhe fituesit e Kampionatit Botëror të Futbollit dhe medaljeve Olimpike.

Nga 365 ditët e vitit, 30 Prilli rezultoi të ishte data që nxori më shumë fitues. Rreth 11 fitues kanë lindur në këtë datë, duke përfshirë fituesen e Oskarit, Cloris Leachman, një nga aktoret më të njohura në histori. Njerëz të tjerë të famshëm të lindur në këtë datë përfshijnë reperin Travis Scott dhe aktoret Gal Gadot dhe Kirsten Dunst.

Data e dytë e lindjes e lidhur me më shumë çmime dhe njohje është 27 Prilli. Në total, tetë nga 1000 personat e analizuar kanë lindur në atë datë. Këto përfshijnë, ndër të tjera, këngëtaren fituese të çmimeve Grammy, Lizzo, aktoren fituese të Golden Globe, Sally Hawkins, si dhe dy kuzhinierë me yje Michelin, Martin Berasategui dhe Léa Linster.

Prilli duket se është një muaj vërtet i veçantë! Njerëzit më të suksesshëm kanë lindur në atë muaj, deri në 99 nga 1000. Mes tyre janë Emma Thompson, Barbra Streisand, Emma Watson dhe Victoria Beckham.

Janë edhe 20 janari, 23 dhe 26 marsi si dhe 29 prilli dhe këto janë edhe datat që ishin në listën e ditëve të vitit që lindën njerëzit më të suksesshëm.

Nëntori zuri vendin e dytë me 94 fitues të çmimeve prestigjioze. Mes tyre janë Anne Hathaway dhe Gordon Ramsay. Marsi është në vendin e tretë, me 92 fitues.

Mariah Carey dhe Quentin Tarantino kanë lindur këtë muaj. Muaji me më pak fitues dhe të nominuar çmimesh është shkurti, ku renditen 58 prej tyre, mes tyre edhe futbollistët portugez Ronaldo dhe Pepe. Pasi muaji i dytë më pak i suksesshëm pason dhjetorin, në atë periudhë të vitit kanë lindur vetëm 71 fitues të çmimeve.

Share With:
Translate »
73 Views