I mituri humb jetën nga Covid/ Mjeku Alimehmeti thirrje prindërve: Të vaksinohen fëmijët

A duhet të bëjnë fëmijët vaksinën anti Covid apo jo? Kjo është pyetja më e shpeshtë dhe diskutimi që ka hapur debat shumë herë.

Por duke iu referuar rastit të sotëm, ku një i mitur 5 vjeç humbi jetën nga Covid, duke pasur edhe sëmundje bashkëshoqëruese, ka reaguar mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti.

Në një intervistë për MCN, Alimehmeti pohon se një gjë e tillë është e pashmangshme, sepse bëhet fjalë edhe pse për mosha të vogla, por më risk për shëndetin.

Ngushëllime për familjen e të voglit, por sa i takon pjesës a mund të përfitojnë të gjithë, kjo nuk ndodh as në moshat më të mëdha dhe ka një përqindje më të vogël të rasteve. Moshat e vogla janë më pak të riksuara, dhe ja ky është rasti qe përmendem, pra të vaksinohen të gjitha moshat që janë në risk. Kjo nuk duhet të na bëj që të heqim sytë nga ajo që shohim në përditshmëri, sepse fëmijët e vuajnë më pak.

Nëqoftëse kemi të bëjmë me fëmijë që janë të sëmurë, dhe këtë e din vetëm mjeku dhe prindi i fëmiut, mund të përfitojnë dhe kanë të gjitha të dhënat që mund ti marrim parasysh, porsa i takon fëmijëve që kanë një listë të sëmundjeve, patjetër që do duhen të vaksinohen sepse risku i tyre është më i lartë, nuk po flasim këtu për fëmijë të shëndetshëm”, tha ai.

Duke qenë se Shqipëria ka miratuar edhe dozën e tretë të vaksinimit, epidemiologu Alimehmeti, thotë se për të marrë dozën e tretë varet nga në sërë faktorësh, siç janë nevoja për ta marrë, ecuria e sëmundje, në çfarë forme e kanë kaluar virusin, etj.

Nuk po flasim për popullatën skeptike, por duhet marrë parasysh se sa i përket dozës së tretë, jo të gjithë njerëzit e kanë seriozisht nevojën, duhet marrë parasysh disa elemente, sesa janë të sëmurë, si e kanë kaluar covidin. Sidomos moshat mbi 65 vjeç, të cilët kanë pak muaj që e kanë marrë dozën e dytë, dhe do ti shtojmë edhe moshat që kanë sëmundje të rrezikshmërisë së lartë, sidomos nëse nuk e kanë kaluar virusin. Nga pikëpamja e riskut është më e ulët. Pra është shumë e thjeshtë, kur ne kemi efektivitet prej 92 %, tani këtu flasim për 8 %, psh, ndër 11 vdekje, vaksina shpëton 10 përmes saj, kjo tani varet edhe nga trupi i njeriut, studimet bëhen për mesataren, por ka të bej edhe me faktorin individual”, deklaroi Alimehmeti.

Mjeku thotë se metoda e vetme efikase është vaksinimi, dhe se nuk ka metodë tjetër që na tregon si të dalim nga emergjenca.

Nëse do të ikte pandemia, dhe të ishim jashtë xhirimit komunitar të virusit, porse në nuk e kemi në dorë këtë. Në krahun tjetër, kur koronaviurusi nuk xhiron fort, dhe këtë e tregoj edhe Kosova, ju e patë që atje kishte ngurrim të madh gjatë fillimit të vaksinimit, porse kur gjatë verës rastet dhe vdekshmëria u rritën, u shtyn për tu vaksinuar dhe tani Kosova është vendi i parë në rajon përsa i takon vaksinimit. Nuk kemi një metodë sesi të dalim nga emergjenca, karantinën se do askush, dhe është me kosto efikase të bëjmë vaksinën dhe të imunizohen të gjithë”, tha ai.

Share With:
Translate »
43 Views