Identifikoni infeksionet pas lindjes përmes këtyre simptomave

Përgjatë procesit të rikuperimit pas lindjes, trupi juaj mund të jetë i ndjeshëm ndaj infeksioneve të caktuara. Infeksionet e ndryshme shoqërohen me ethe dhe padyshim që mund të përjetoni një ndjenjë të parehatisë shkruan BabyCenter, transmeton Gazeta Shneta.

Ndër simptomat, me anë të së cilës mund t’i identifikoni infeksionet pas lindjes janë:

-Dhimbja e poshtme e barkut;

-Ethe, dhimbje muskulore, lodhje ose dhimbje koke (shenja të mastitit)

-Skuqje, shkarkim, ënjtje, dhimbje në vendin e plagës (pavarësisht nëse bëhet fjalë për një lindje cezariane);

-Vështirësi në urinim, ndjenja që ju duhet të urinoni shpesh.

Infeksionet të cilat janë të zakonshme pas lindjes janë:

-Endometriti, infeksion i endometrit (rreshtimi i mitrës);

-Mastiti, një infeksion i gjirit;

-Prerje e infektuar;

-Infeksionet e traktit urinar.

Share With:
Translate »
141 Views