Ku është Kate Middleton? Nga dyshimet se mund të jetë në koma e deri te fotografia e bërë me ‘photoshop’ – skandali që po trondit Mbretërin

Princesha e Uellsit, Kate Middleton, është kthyer në temën më të zjarrtë dhe të diskutuar të momentit në Mbretërinë e Bashkuar.

Ajo ka muaj që është “zhdukur” nga jeta publike duke mos bërë asnjë paraqitje, teksa një fotografi e publikuar së fundmi në rrjetet sociale si urim për Ditën e Gruas, u bë skandali më i madh në Angli, pasi u zbulua se kishte ndërhyrje të panumërta të ‘photoshop’-it, dhe dyshohej se nuk ishte publikuar nga vet Kate.

Revista Variety ka sjell një kronologji të ngjarjes, me atë se çfarë dihet deri më tani për gruan e Princi William.

Kate Middleton është parë për herë të fundit në publik në dhjetor. Në janar, Pallati Kensington konfirmoi se ajo kishte kryer një “operacion abdominal” të papritur

Deri në mars, princesha, e cila është e martuar me Princin William, nuk është parë për pothuajse për tre muaj. Me pak informacion konkret, thashethemet dhe teoritë e konspiracionit kanë lulëzuar.

Ja çfarë dihet dhe nuk duhet deri më tani për mungesën misterioze të Kate:

25 dhjetor: Dalja e fundit publike e Kate Middleton

Kate u shfaq për herë të fundit në publik në Ditën e Krishtlindjeve në rrugën për në kishë në pronën mbretërore Sandringham në Norfolk, Angli. Ajo ishte e shoqëruar nga bashkëshorti i saj, Princi William, dhe tre fëmijët e tyre të vegjël. E veshur me një pallto blu dhe me një kapelë elegante, princesha dukej në gjendje të mirë shëndetësore pa asnjë tregues se do të shkonte në spital vetëm dy javë më vonë.

16 janar: Kate pranohet në spital

Pa qenë e njohur për askënd jashtë rrethit të brendshëm mbretëror, Kate kreu një “operacion abdominal të paplanifikuar” në një spital privat në Londër. Pallati Kensington nuk e konfirmoi operacionin deri në ditën tjetër.

17 janar: Dy procedurat mjekësore mbretërore zbulohen

Në dy deklarata të ndara, zyrtarë të pallatit njoftuan se Kate kishte kryer me sukses “operacion abdominal” ditën e mëparshme dhe do të qëndronte në spital deri në dy javë përpara se të çohet në shtëpi për shërim. Ata refuzuan të japin detaje të mëtejshme për operacionin, por thanë se ajo ishte “e pavërtetë që të kthehej në detyrë publike deri pas Pashkëve”.

28 janar: Gazetarja spanjolle pretendon se Kate ishte në koma

Gazetarja dhe shkrimtarja e njohur spanjolle Concha Calleja pretendoi se Kate ishte në një “koma të induktuar” dhe kishte nevojë për ndërhyrje që shpëton jetën gjatë një periudhe në programin e lajmeve “Fiesta”. Ajo shtoi se Kate u shtrua në spital më 28 dhjetor – vetëm disa ditë pas shfaqjes së saj të fundit publike – dhe u mor vendimi të operohej.

29 janar: Kate lirohet nga spitali

Kate u kthye në shtëpinë e saj në Windsor për të vazhduar shërimin.

4 mars: Del fotoja e parë e Kate pas operacionit

Pas dy muajsh jashtë syrit të publikut, tabloidë ndërkombëtarë përfshirë TMZ publikuan një foto të vetme paparaci të Kate në vendin e pasagjerit përkrah nënës së saj teksa drejtoheshin në Kështjellën Windsor.

6 mars: Xhaxhai i Kate ofron një përgjigje provokuese

Duke shtuar në telashet e Kate, xhaxhai i saj Gary Goldsmith u shfaq si konkurrent në “Celebrity Big Brother”, ku bashkëkonkurrenti dhe ish-fituesi i “Love Island” Ekin-Su nuk humbi kohë për të pyetur “Ku është Kate?”. Goldsmith e humbi përgjigjen e tij, duke thënë se Kate “nuk dëshiron të flasë për atë” dhe “ka një lloj kodi etik”. Por ai i shtoi më shumë zjarr enigmës duke thënë: “Nëse merret vesh, do t’ju jap një mendim”.

10 mars: Skandali i fotografisë në Ditën e Nënës

Me spekulimet që po shtohen për gjendjen dhe vendndodhjen e Kate, llogaria zyrtare e Pallatit Kensington Palace në platformën X (e njohur më parë si Twitter) dhe Instagram – të cilat funksionojnë si rrjete sociale zyrtare të Princit William dhe Kate Middleton – publikuan një fotografi duke uruar Ditën e Nënës në Mbretërinë e Bashkuar. Fotografia e tregonte Kate-n me tre fëmijët e saj dhe thuhej se ishte realizuar nga Princi William javën e kaluar. Fotografia, e cila sipas traditës më pas u kalua në agjenci zyrtare lajmesh për sindikimin, shpejt u shndërrua në një skandal mbretëror – kur u zbulua se në fakt ishte e gjitha e bërë me ‘photoshop’.

13 mars: Andy Cohen pyet se çfarë po mendon secili

Gjatë emisionit “Watch What Happens Live” të mbrëmjes së martës, moderatori Andy Cohen pyet komedianin britanik John Oliver atë që po mendon të gjithë: “Çfarë po ndodh me Kate Middleton?” Oliver përgjigjet: “Ka një mundësi jo-zero që ajo vdiq 18 muaj më parë”. //

Share With:
Translate »
30 Views