Ky vogëlush është shpallur Miss Spanja

Angela Ponc është femra e parë transgjinore e cila ka rrëmbyer titullin ‘Miss’. Pesë vjet më parë, në Spanjë, në konkursin e bukurisë “Miss World Spanja” u hoq ndalimi i konkurrimit për njerëzit transgjinorë dhe është pikërisht ajo që sot po e gëzon këtë të drejtë. Qëllimi i saj është respektimi i diversitetit. ”Qëllimi im është të jem zëdhënëse për përfshirjen, respektin dhe diversitetin, jo vetëm për komunitetin LBGTI, por për të gjithë botën”, tha ‘Miss-i’ për mediat e huaja Angela ka lindur si djalë në Sevilje dhe pasi ndërroi gjininë u zgjodh ‘Miss Spanja’. Kujtojmë se nuk është kjo gara e parë që ajo ka marrë pjesë. Ponc ishte pjesëmarrëse edhe në konkurse të tjera bukurie. Pasi mori titullin e më të bukurës ka marrë kritika negative nga publiku të cilët nuk e shohin të denjë për ta përfaqësuar shtetin spanjoll në garën e bukurisë “Miss World”.

Share With:
Translate »
597 Views