Lirimi i adoleshentes që goditi ushtarin, arreston dikë tjetër

Një adoleshente palestineze e cila  ishte filmuar duke goditur një ushtar izraelit në Bregun Perëndimor të pushtuar, është liruar pas tetë muajsh në burg.

Videoja që tregon Ahed Tamimi që goditi ushtarin jashtë shtëpisë së saj në Nabi Saleh vitin e kaluar u bë virale.

Për palestinezët ajo u bë simbol i rezistencës ndaj okupimit izraelit, por shumë izraelitë e shohin atë si një trazirë në kërkim të publicitetit.

17-vjeçarja u prit nga dashamirësit pasi u kthye në qytetin e saj.

“Rezistenca po vazhdon derisa okupimi të hiqet”, i tha ajo turmës.

Gjashtëmbëdhjetë në atë kohë, ajo u akuzua fillimisht për 12 akuza për sulmin, nxitjen, goditjen e ushtarëve dhe hedhjen e gurëve.

Në mars, ajo ra dakord të pranonte fajin për katër nga akuzat, duke përfshirë nxitjen dhe sulmin.

Një ditë para lirimit të Ahed Tamimit, dy italianë u arrestuan pasi vizatuan fytyrën e vajzës së re në një murale prej katër metrash në murin që ndan Betlehemin nga Jeruzalemi.

Policia kufitare izraelite tha se dy italianët dhe një palestinez, i cili u arrestua gjithashtu, dyshoheshin për “dëmtimin dhe vandalizimin e rrethojës së sigurisë në zonën e Betlehemit”.

Grupi pretendohet se u përpoq të largohej kur u përball me policinë.

Të mërkurën e kaluar, një prej burrave e identifikoi veten si artisti italian i rrugës Jorit Agoch, tha agjensia e lajmeve AFP.

Share With:
Translate »
692 Views