“Mos heshtni por tregoni rastet e dhunës”, apeli i djalit me sindromën Down

22-vjeçari Marco Baruffaldi, i cili pas postimit të tij në internet të posterit, “Ne jemi të ndryshëm mes nesh”, është bërë mjaft i njohur  dhe i fton të gjithë ata që janë viktima të dhunës që ta thërrasin: “Unë po ju dëgjoj”.

Do doja të arrija sa më shumë njerëz që të mund të mësojnë të reagojnë dhe të mbrojnë veten kundër ngacmimeve“, thotë Marco Baruffaldi, 22 vjeç nga Castelfranco Emilia, në Modena, që vuan nga sindroma Down, në një video të postuar në Facebook dhe që u bë virale. I riu tashmë ishte bërë yll i internetit për të nënshkruar posterin e tij “Ne jemi të ndryshëm mes nesh”, gjithmonë kundër ngacmimit, i cili ka mbledhur mijëra pikëpamje.

Kur isha i vogël – shpjegon 22-vjeçari,  u keqtrajtova brutalisht në shkollë. Një djalë më rrahu vazhdimisht, më kërcënoi. Dhe e pësova akoma më keq nga një mësues mbështetës: ai më goditi me shuplakë, më goditi me këmbë, më fyeu. Më ndoqi në makinë për të më kërcënuar, sepse nuk donte që t’i tregoja prindërve. Dhe kurrë nuk kam thënë asgjë”.

Apeli mbyllet me 22-vjeçarin që bën kontaktet e tij publike në mënyrë që viktimat ta thërrasin atë: “Unë shpresoj të shpëtoj dikë tjetër, një fëmijë apo një djalë i cili është viktimë e ngacmimit dhe dhunës, u bëj thirrje atyre: mos hiqni dorë kurrë, flisni me prindërit dhe profesorët, mos luani lojën e tyre, madje edhe sot pendohem pse nuk kam biseduar me prindërit kur më ka ndodhur mua: kjo ishte ajo që unë dëshiroja dhe duhej të bëja, por frika më kishte bllokuar“.

Posted by Marco Baruffaldi on Tuesday, March 13, 2018

Burimi / http://www.tgcom24.mediaset.it

Share With:
Translate »
610 Views