Ndjeshmëria ndaj aromave në kohën e shtatzënisë, shenja që mund të nxisë të vjellat

Studimet sugjerojnë se deri në dy të tretat e grave shtatzëna bëhen më të ndjeshme dhe reaktive ndaj aromave që i rrethojnë kur janë shtatzënë – vetëm një nga ato simptoma të hershme të çuditshme të shtatzënisë.

Hiperosmia është një ndjenjë e nuhatjes e rritur ose e shtuar vazhdimisht dhe është shumë e zakonshme në shtatzëni. Është gjithashtu e lidhur me alergjitë dhe disa kushte shëndetësore, shkruan burimi What to Expect përcjell Gazeta Shneta.

Shumë gra shtatzëna vërejnë ndryshime në shqisën e nuhatjes gjatë tremujorit të parë. Por rëndësia e këtyre ndryshimeve dhe efekti i tyre te nënat e ardhshme mund të ndryshojnë.

Për shembull, shkencëtarët kanë hipotezuar se për disa gra, kjo ndjenjë e rritur e nuhatjes mund të shkaktojë të vjella në mëngjes.

Ashtu si me shumë simptoma të shtatzënisë, kur bëhet fjalë për shqisën tuaj më të mprehtë të nuhatjes, mund t’i fajësoni edhe një herë ato hormonet e shtatzënisë.

Në këtë rast, estrogjeni mund të bëjë që çdo aromë e vogël që përhapet në rrugën tuaj të ndihet si një sulm i gjithanshëm në vrimat e hundës.

Ju mund të përpiqeni të shmangni aromat që ju çmendin (veçanërisht ato që ju shtojnë të përzierat dhe simptomat e tjera të shtatzënisë). Disa strategji për të provuar:

Lërini dritaret tuaja të hapura sa herë që është e mundur për të larguar erën e gatimit ose aromat e mykut dhe lani rrobat më shpesh se zakonisht.

Po ashtu, larjet dhe spërkatjet me kripë mund të ndihmojnë në mbajtjen e pasazheve të hundës të lagështë dhe të shëndetshme (dhe gjithashtu ndihmojnë me kongjestion, një tjetër ankesë e zakonshme e shtatzënisë).

Më pas, kaloni te produktet e tualetit dhe pastrimit pa aromë ose me aromë të lehtë.

Mundohuni ta rrethoni veten me aroma që në fakt ju bëjnë të ndiheni më mirë.

Mente, limoni, xhenxhefili dhe kanella kanë më shumë gjasa të qetësojnë të përzierat tuaja sesa ta përkeqësojnë atë.

Një sanduiç i ftohtë me biftek ose sallatë me salmon mund të shkojë më mirë me nuhatjen tuaj të fuqishme sesa biftek ose salmoni i pjekur në skarë, të cilët mund të kenë shije dhe erë më të fortë të shërbyer të nxehtë.

Share With:
Translate »
40 Views