Njihuni me tre ushqime që duhet shmanguar gjatë shtatzënisë suaj

Një dietë ushqyese është një pjesë e rëndësishme për një shtatzëni të shëndetëshme, mirëpo ekzistojnë disa ushqime që duhet shmangur gjatë kësaj periudhe.

Këto ushqime rekomandohet që të minimalizohen rreziqet e mundshme shkruan Very Well Family, transmeton Gazeta Shneta.

Përgjatë 9-muajve të shtatzënisë, përpiquni që të shmangni mishin e papjekur.

Kjo pasi mund t’ju shkaktojë listeriozë, salmonelozë dhe toksoplazmozë.

Në anën tjetër, edhe vezët e papërpunuara mirë mund të rrisin rrezikun e salmonelës.

Së fundmi, djathërat e papërpunuar mund të shkaktojnë probleme gjatë shtatzënisë.

Djathi i prodhuar nga qumështi i papërpunuarstrehin bakteriet e dëmshme si, listeria.

Shumë lloje të djathit bëhen me qumësht të pasterizuar, dhe për këtë arsyje ju mund të identifikoni llojet e tilla përmes kontrollit të etiketës.

Share With:
Translate »
20 Views