Pavarësisht tërmeteve në Tiranë, mjekët qëndrojnë në katin e katërt për beben që nuk duhet zhvendosur

Shumë bebe të shtruara në repartin e terapisë intensive, pas tërmeteve u zhvendosën në një ambient të katit të parë të SUOGJ, Mbretëresha Geraldinë. Por një bebe ishte e pamundur ta zhvendosej, pasi rrezikonte. Një mjeke dhe dy infermiere kanë qëndruar pranë foshnjës së vogël në katin e katërt të maternitetit, pavarësisht lëkundjeve nga tërmeti.

“Pune heroike e personelit te SUOGJ” Mbreteresha Geraldine “ ne perballimin e emergjences shkaktuar nga termeti ! Te gjithe bebet e shtruara ne repartin e terapise intensive te neonatologjise u zhvendosen ne nje ambjent ne katin e pare per siguri maksimale. Vetem Nje beb qe ka lindur ne dt 18.09.19 me peshe 1850 gr, nuk duhej te zhvendosej , sepse rrezikonte.
Dr . Shaje Isufi se bashku me dy infermire te ketij sherbimi , kane ndenjur me te ne repart dhe e kane asistuar cdo moment , megjithe lekundjet e termetit. Mirenjohje per punen e gjithesecilit nga personeli te SUOGJ” Mbreteresha Geraldine” qe punuan me perkushtim. Kjo eshte shendetesia qe duam. Ne rradhe te pare humanizem , perkushtim dhe vetmohim.”, njofton Manastirliu.

LEXO DHE :  Sizmologia italiane: Më e keqja iku! Pas një tërmeti të fuqishëm, të tjerët janë të lehtë

Kjo është mjekja që nuk e la katin për beben e vogël në reanimacion. Është doktoreshë Shaje Isufi.

Bravo doktoreshë, bravo SUOGj Mbretëresha Geraldine!

Share With:
Translate »
1038 Views