Prek fëmijët e moshës 3-7 vjeç: si të trajtoni sindromin e të vjellave ciklike

Sindromi i të vjellave ciklike (SVC) karakterizohet nga episode apo cikle të përzierash dhe të vjellash të rënda që zgjasin për disa orë, apo edhe ditë. Çdo episod i SVC është i ngjashëm me ato të mëparshmet, që do të thotë se episodet kanë tendencë për të filluar në të njëjtën kohë të ditës, të zgjasin për të njëjtën gjatësi të kohës, dhe të ndodhin me të njëjtat simptoma dhe nivel të intensitetit.

Shkaktarët e zakonshëm te fëmijët përfshijnë stresin emocional. Ankthi dhe sulmet e panikuk janë shkaktarët më të zakonshëm te të rriturit. Ftohjet, alergjitë, problemet e sinuseve, dhe gripi mund të shkaktojnë gjithashtu episode të vjellash në disa njerëz.

TRAJTIME NATYRALE PËR SINDROMIN E TË VJELLAVE CIKLIKE
– Lëng boronice: Shmangia e ushqimit të fortë për një ditë është e rekomanduar ndonjëherë kur keni të përziera dhe të vjella, por mos hiqni dorë nga lëngjet. Pini lëng boronice gjatë “agjërimit” tuaj. Kjo është përgjithësisht e lehtë për traktin tuaj dhe ndihmon tretjen e ushqimit.

– Lëng limoni: Përzieni së bashku 1 lugë çaji mjaltë dhe 1 lugë çaji lëng limoni. Sekreti është se si ta merrni atë: Ngjyeni gishtin tuaj në përzierje dhe lëpijeni atë në mënyrë që ta merrni atë ngadalë. Një ilaç i vjetër popullor që punon dhe mund ta përdorni edhe nëse jeni shtatzanë ose po udhëtoni me makinë!

– Lëngu i blirit; Për ndalim të menjëhershëm të përzierit dhe të vjellave, përzieni 1 filxhan me ujë, 10 pika lëng bliri, dhe 1/2 lugë çaji sheqer. Pastaj shtoni 1/4 lugë çaji sodë buke dhe pijeni.

– Uthulla e mollës: Gjatë të vjellave, acidet e stomakut mund të jenë të papëlqyeshëm për smaltin e dhëmbëve, por ky lëng do ta eliminojë këtë gjë dhe do t’i japë frymës freski gjithashtu. Vetëm shplani gojën dhe mos bëni gargarë. Sigurohuni që uthulla të jetë organike.

Share With:
Translate »
30 Views