Princ Harry thotë se familja mbretërore ‘e braktisi’ pas vdekjes së Princeshë Dianës: ‘Askush nuk më ndihmoi’

Princi Harry e bëri sërish…

Ai foli përsëri me rezerva për anëtarët e familjes së tij mbretërore, këtë herë duke pretenduar se askush nuk ishte aty për të pasi nëna e saj Princesha Diana vdiq në 1997 – ose kur u kthye në shtëpi nga shërbimi në Afganistan.

Shkaku për mua ishte në fakt kthimi nga Afganistani, por gjërat që po vinin ishin nga … 1997 nga mosha 12 vjeç,” tha Duka i Sussex në serialin e tij të ri në Netflix, “Heart of Invictus”, që u shfaq premierë të mërkurën.

“Lufta më e madhe për mua është se askush rreth meje nuk mund të më ndihmonte vërtet. Unë nuk e kisha atë strukturë mbështetëse, atë rrjet, apo atë këshillë eksperti për të identifikuar se çfarë po ndodhte në të vërtetë me mua.”

38-vjeçari tregoi se ai përtypi traumën nga humbja e nënës së tij në një moshë kaq të re dhe nuk ishte kurrë vërtet i vetëdijshëmpër emocionet e tij derisa arriti fundin.

“Unë isha shumë i emocionuar,” kujtoi ai. “Thoja çfarë po ndodh këtu? Po ndiej gjithçka po s’jam më i mpirë.”

Por vetëm vite më vonë, kur ai ishte vërtet duke luftuar, ai vendosi të kërkonte ndihmë për shëndetin e tij mendor.

“Fatkeqësisht, si shumica prej nesh, hera e parë që e konsideroni me të vërtetë terapinë është kur jeni shtrirë në dysheme, duke dashur që t’i kishe kushtuar rëndësi këtyre gjërave që më parë,” tha ai. Harry tha se më në fund ishte në gjendje të fillonte të punonte mbi traumën e humbjes së nënës së tij në moshën 28-vjeçare.

“Nuk kisha asnjë emocion, nuk isha në gjendje të qaja, nuk isha në gjendje të ndjeja. Nuk e dija në atë kohë, “tha ai në serial. “Dhe vetëm më vonë në jetën time, në moshën 28-vjeçare, ndodhi një rrethanë që filluan të dilnin flluskat e para dhe pastaj papritmas u duk sikur dikush u drodh dhe shkoi ‘poof’ … dhe më pas ishte kaos. ”

Harry ka folur edhe më parë mungesën e dhembshurisë dhe mbështetjes që mori nga familja e tij pas vdekjes tragjike të Dianës. Në librin e tij , “Spare”, Harry pohoi se babai i tij, Mbreti Charles III, as nuk e përqafoi atë kur ata u tronditën nga lajmi se Diana kishte vdekur në një aksident me makinë.

Share With:
Translate »
39 Views