Princi Harry zbulon se Meghan Markle ishte shtatzënë kur tentoi të vetëvritej

Princi Harry i ka thënë Oprah Winfrey se gruaja e tij Meghan Markle u parandalua të vriste veten vetëm nga shqetësimi se burri i saj do të humbiste një tjetër grua në jetën e tij.

Në dokumentarin e tij të ri, “The Me You Can Not See”, Harry tregohet i hapur në lidhje me natën kur Meghan Markle, kishte menduar vetëvrasjen.

Dyshja ishte martuar për më pak se një vit dhe ajo ishte shtatzënë me djalin e tyre Archie kur, në janar të vitit 2019, ajo i tha se ishte thellësisht në depresion.

Markle së pari zbuloi traumën e asaj nate në intervistën e saj të marsit me Oprah Winfreyn.

“Gjëja që e ndaloi atë ta shihte ishte se sa e padrejtë do të ishte për mua pas gjithëçkaje që i kishte ndodhur nënës sime dhe tani të vihesha në një pozitë të humbja një grua tjetër në jetën time – me një foshnjë brenda saj, foshnjën tonë”, tha Princi Harry.

“Gjëja më e frikshme për të ishte qartësia e saj e mendimit”, tha ai.

“Ajo nuk e kishte ‘humbur’. Ajo nuk ishte e çmendur. Ajo nuk ishte vetë-mjekuese, qoftë përmes tabletave apo përmes alkoolit”, shtoi Harry.

“Ajo ishte absolutisht e matur. Ajo ishte plotësisht e arsyeshme. Megjithatë, në qetësinë e natës, këto mendime e zgjuan atë”, thotë tutje Princi Harry.

“Dhe sigurisht, për shkak të sistemit në të cilin ishim dhe përgjegjësive dhe detyrave që kishim, ne patëm një përqafim të shpejtë dhe më pas na duhej të ndërroheshim për të kërcyer në një autokolonë me një shoqërim policie dhe për të shkuar drejt Royal Albert për një ngjarje bamirësie”, vazhdoi ai.

“Ndërsa gruaja ime dhe unë ishim në ato karrige, duke kapur dorën e njëri-tjetrit, në momentin që dritat u fikën, Meghan fillon të qante. Më vjen keq për të, por gjithashtu jam shumë i zemëruar me veten time që jemi mbërthyer në këtë situatë”, tha Harry.

“Unë isha i turpëruar që u situata u bë kaq e keqe. Kisha turp të shkoja te familja ime”.

Princi, dokumentari i ri i të cilit transmetohet në Apple TV + nga 20 maji, i tha Winfreyt se kishte frikë se “historia përsëritej” pasi ai filloi të dilte me Markle dhe u kujtua që nëna e tij përfundoi vdekje ndërsa ajo ishte në lidhje me dikë që nuk ishte njeri pa ngjyrë.

Diana, princesha e Uellsit, vdiq në vitin 1997 së bashku me producentin e filmit egjiptian Dodi Al Fayed, me të cilin ajo ishte lidhur për disa muaj.

Harry tha se ndjente se kishte paralele në historitë e tyre kur ndoqi gjurmët e nënës së tij dhe filloi të dilte me një person me ngjyrë.

“Nëna ime u ndoq për vdekje ndërsa ishte në një lidhje me dikë që nuk ishte i bardhë”, tha ai.

“Dhe tani shikoni se çfarë ka ndodhur. Është jashtëzakonisht nxitje për të humbur potencialisht një grua tjetër në jetën time. Si, lista po rritet. Dhe gjithçka kthehet tek të njëjtët njerëz, i njëjti model biznesi, e njëjta industri”, shtoi ai.

Në intervistën e sinqertë, princi diskuton dështimin e tij për të përpunuar pikëllimin nga vdekja e nënës së tij; pafuqia që ndjeu kur u përpoq ta mbronte; dhe varësia e tij nga ilaçet dhe alkooli për të mpirë dhimbjen.

Ai foli për ankthin dhe ndjenjën e tij të të qenit i izoluar në pallat dhe refuzimin e familjes së tij për të ndihmuar kur Meghan u ndje vetëvrasëse.

Në këtë dokumentar, njerëz nga e gjithë bota diskutojnë përvojat e tyre duke luftuar me çështje të depresionit, traumës, ankthit dhe sëmundjes mendore, duke përfshirë fytyra të famshme si: Lady Gaga, Glenn Close dhe ylli i NBA, DeMar DeRozan.

Harry tha se terapia e ndihmoi atë ‘të thyeente ciklin’.

“Për mua, terapia më ka pajisur që të jem në gjendje të marr në kontroll gjithçka”, tha ai

Share With:
Translate »
153 Views