Shpërthim gazi me 8 viktima, mes tyre edhe 3 fëmijë

Tetë vetë kanë vdekur nga shpërthimi i një kuti me gaz në një paradë të karnavisë boliviane dhe numri i të lënduarve është rritur në të paktën 40.

Komandanti i policisë Romel Rana njoftoi rritjen e numrit të vdekjeve në një konferencë shtypi të dielën. Zyrtarët më parë raportuan gjashtë të vdekur dhe 28 të lënduar në shpërthimin e së shtunës në qytetin Oruro, rreth 155 kilometra në jug të kryeqytetit bolivian, La Paz.

Ai tregoi se tre fëmijë janë mes të vrarëve.

Rana gjithashtu tha se policia beson se vaji i nxehtë ka derdhur dhe ka djegur një çorape të lidhur me rezervuarin, duke liruar gazin që shpërtheu.

Share With:
Translate »
695 Views